Tahta Kaşık Nasıl Temizlenir?
Sosyal medyada paylaş

Yemek yaparken kullandığımız tahta kaşıkların temizliği son derece önemlidir. Doğru malzemeler ile düzenli olarak temizlenen kaşıklar hem daha yeni görünür hem de daha sağlıklı bir kullanım sağlar. Tahta kaşıklarınız karardı ve üzerinde pürüzlü bir görünüm oluştuysa bu sorunu çözmenize yardımcı olmak için yazımızda, tahta kaşık nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde kaşıkları derinlemesine temizleyerek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Tahta Kaşık Nasıl Temizlenir?

Tahta kaşık temizliğinde kimyasal temizlik malzemeleri yerine doğal ürünler kullanmak sağlık açısından önemlidir. Yeri gelmişken bu konuda merak edilen; tahta kaşık bulaşık makinesinde yıkanır mı? sorusunu da cevaplayalım. Bulaşık makinesinde yıkamak kaşığın yapısına zarar vereceği ve kötü görünüme neden olabileceği için elde yıkanması gerekmektedir. Evinizde bulunan sirke, karbonat ve zeytinyağı bu konuda işinize yarayabilir. Bu şekilde ekstra masraf yapmadan ve sağlığınızı riske atmadan etkili bir temizlik yapmak mümkündür.

Sirke ve Karbonat Karışımı

Ev temizliğinde kullandığımız sirke ve karbonat ikilisi tahta kaşık temizliği içinde ideal bir malzemedir. Uygulama sırasında sıcak suya ihtiyaç olacağı için ilk olarak su kaynatın. Sonrasında aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Tüm tahta kaşıkları bir tencerenin içine alın.
 • Üzerine 1 paket karbonat serpin.
 • 2 yemek kaşığı üzüm veya elma sirkesi ilave edin.
 • Tencerenin  içine kaşıkların üzerini geçecek kadar kaynar su koyun.
 • Sonrasında tencereyi ocağın üzerine alın ve 15 dakika kadar kaynatın.
 • Sürenin bitiminde kaşıkları kaynar sudan çıkarın ve soğuk su ile güzelce durulayın.
 • Kaşıklar kuruduktan sonra kullanıma hazırdır.

Uyguladığınız işlem sırasında kaşıklarda bulunan kir ve diğer kalıntılar suya geçecek ve kaşıklar bu şekilde temizlenecektir.

Zeytinyağı ile Tahta Kaşık Temizliği

Mutfağınızda bulunan zeytinyağı tahta kaşıklar için harika bir temizleyicidir. İşlemin uygulanması son derece basit.

 • Temizlemek istediğiniz kaşıkları zeytinyağına batırdığınız bir sünger veya bez ile silin.
 • Bu esnada tüm kaşıkların iyice yağlanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Tahta Kaşık Nasıl Temizlenir-1

 • Yağladığınız kaşıkları fırın tepsisine yerleştirin ve 3 dakika fırında beklettikten sonra çıkarın.
 • Kaşıkları güzelce durulayıp, kağıt havlu veya temiz bir bez ile kurulayın.

Yazımızda anlattığımız yöntemlerden istediğinizi ayda 1 kere düzenli olarak uyguladığınızda kaşıklarınız yeni alınmış gibi tertemiz olacaktır. Bunların dışında tahta kaşıklar bulaşık deterjanı ve çok sert olmayan bir sünger ile yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında kaşıklar kağıt havlu veya temiz bir bez ile kurulanmalıdır. Bu pratik bilgiler tahta çatal, spatula ve diğer mutfak gereçleri içinde uygulanabilir. Evinizdeki porselen eşyaları temizlerken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler için, porselen nasıl temizlenir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial