Süt Kutusundan Lamba Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle süt kutusu değerlendirebileceğiniz kolay ve eğlenceli bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Gece odanızda loş ışık kullanmaktan hoşlanıyorsanız size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Süt kutusu ile yapılan lamba gece odanızda hoş bir görünüm oluşturacaktır. Kolay geri dönüşüm çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız, süt kutusundan lamba yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Süt Kutusundan Lamba Yapımı

Evde lamba yapımı için genelde karton ve teneke kutular kullanılmaktadır. Bu kutuların üzerine delikler açarak istediğiniz şekilde desen oluşturabilirsiniz. Kutunun içine pilli tealigt mum koyduğunuzda deliklerle yaptığınız şekiller ışıklı bir şekilde görünecektir. Bu tür malzemelerin üzerine delik açmak için raptiye ya da iğne gibi sivri uçlu bir cisim kullanmanız gerekmektedir. Deliklerin daha geniş olmasını isterseniz üzerlerinden çöp şiş çubuğu ile geçebilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada süt kutusunun üzerine herhangi bir desen çizilmeden resim ve yazıların üzerine delikler açılmıştır. Siz de isterseniz bu şekilde yapabilir ya da kutunun üzerine kalp, yıldız, çiçek gibi istediğiniz şekilleri çizebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Süt kutusu
  • Makas
  • Delik açmak için raptiye ya da iğne
  • Delikleri genişletmek için çöp şiş çubuğu
  • Pilli tealight mum

Süt Kutusundan Lamba Nasıl Yapılır?

Orjinal bir tasarım olmasını isterseniz süt kutusunu boyamadan kullanabilirsiniz. Elinizde boya varsa kutuyu dilediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz. Malzemeler hazır ise süt kutusundan lamba yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kutunun üzerindeki resim ve yazıların üzerine raptiye ile delikler açın.
  • Bunu yaparken aralarında biraz boşluk bırakmaya dikkat etmelisiniz.
  • Delikleri genişletmek isterseniz üzerlerinden çöp şiş çubuğu ile geçebilirsiniz.
Süt Kutusundan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
Süt Kutusundan Lamba Yapımı Resimli Anlatım
  • Anlattığımız şekilde delik açarak desenleri oluşturduktan sonra kutunun arkasına makas ile tealigt lambanın sığacağı büyüklükte kapı açın.
  • Lambayı yakıp kutunun içine koyarak kapıyı kapatın.

Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif lamba yapımı tamamdır. Yeni lambanızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz süt kutusunun içine tealight ışık yerine sıralı led ışıklardan da koyabilirsiniz. Bu şekilde rengarenk bir oda dekoru yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler aşağıdaki videoyu izleyebilir. Kola kutusu ile aynı yöntemi uygulamak isterseniz, barbie lamba yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial