Süt Kaynatmanın Püf Noktaları

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları
Sosyal medyada paylaş

İçmek, sütlü tatlı yapmak ve evde yoğurt mayalamak için dışarıdan açık süt alırız. Bu sütün içindeki bakteri ve mikropları yok etmek için sütü kaynatırız. Bu esnada yapılan yanlış uygulamalar yüzünden süt taşabilir ya da tencerenin dibi tutabilir. Bundan daha da önemlisi süt içindeki vitaminleri kaybedebilir. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak adına süt kaynatmanın püf noktaları konusunda dikkatli davranmalıyız. Açık sütü vitaminini azaltmadan hijyenik bir hale getirmek için yapmanız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Süt Kaynatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Süt kaynatırken içindeki vitaminleri kaybetmeden hijyenik hale getirmek çok önemlidir. Bunu sağlamak için süt kaç dakikada kaynar? sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bunun dışında sütü taşırmadan ve tencerenin dibini tutturmadan kaynatmak da önemlidir. Bu tür aksilikleri önlemek için de sütü kaynatma süresine dikkat edilmeli ve bazı önlemler de alınmalıdır.

Süt Kaç Dakikada Kaynar?

Açıkta aldığımız çiğ sütün içinde bakteri ve mikroplar bulunduğundan bu şekilde tüketilmesi sağlık açısından sakıncalıdır. Bu nedenle sütü kaynatarak mikrop ve bakterilerden arındırmak son derece önemlidir. Sütü hiç kaynatmamak gibi gereğinden fazla kaynatmak da sakıncalı olabilir. Sütü uzun süre kaynatmanın faydalı olduğunun düşünülmesi yanlıştır çünkü çok kaynayan sütün içindeki vitaminler de yok olmaktadır. Sütün besin değerini kaybetmemesi ve hijyenik bir hale gelmesi için 10 dakika kaynatmak yeterlidir. Bu süreden daha fazlası hem süt miktarının hem de vitaminlerin azalmasına neden olur. Sütü sağlıklı bir şekilde tüketmek için orta ateşte 10 dakika kaynatmak gerekir.

Süt Kaynatırken Taşmaması için Ne Yapılmalı?

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları-1
Süt Kaynatmanın Püf Noktaları-1

Süt kaynatırken taşması halinde hem süt ziyan olur hem de ocak batabilir. Bunu önlemek için sütü kaynatırken ocağın altını fazla açmamaya dikkat etmelisiniz. Orta ateşte kaynatmaya başladıktan sonra süt ısınınca ocağın altını kısık ayara getirebilirsiniz. Sütü kaynattığınız tencerenin kapak kısmına bir tahta kaşık koymanız da kaynarken kabaran sütün taşmasını engelleyebilir. Sütü kaynatacağınız tencerenin yeterli büyüklükte olması da bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Süt kaynarken kabaracağı için tencerenin küçük olması halinde taşma meydana gelebilir. Bu basit ve etkili yöntemler sayesinde sütü taşırmadan kaynatmanız mümkün.

Süt Kaynatırken Tencerenin Dibinin Tutması Nasıl Önlenir?

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları-2
Süt Kaynatmanın Püf Noktaları-2

Süt kaynatırken yaşanan sorunlardan birisi de tencerenin dibinin tutmasıdır. Tencereye sütü koymadan önce bunu su ile çalkalarsanız kaynatma sırasında tencerenin dibinin tutmasını önleyebilirsiniz. Yüksek ısı da tencerenin dibinin tutmasına neden olabilir. Bu yüzden ocağın altını yüksek ısı yerine orta ateşe getirmelisiniz. Bu yazımızda süt nasıl kaynatılır? sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Açık süt kullanacağınız zaman bunu kaynatırken bu pratik bilgileri uygulayarak sütü gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial