Susam Nasıl Saklanır?

Susam Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Susam başta simit olmak üzere birçok kek ve kurabiyenin yapımında kullanılmaktadır. Yapılan hamur işlerini süsleyen susam bunların lezzetini de arttırmaktadır. Tüm gıdalarda olduğu gibi susamı da uygun şartlarda muhafaza etmek gerekmektedir. Aksi halde yanlış saklama koşulları nedeni ile susam bayatlayabilir hatta küflenebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için susam nasıl saklanır? bunu öğrenmek isterseniz bu konudaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Susam Nasıl Saklanır?

Susamı uzun süre bozulmadan taze bir şekilde saklamak isterseniz bunun için öncelikle taze susam almanız gerekiyor. Hasat zamanı alacağınız susamın daha taze olacağını da unutmamalısınız. Kaliteli bir susam temin ettikten sonrasında bunu taze olarak saklamak için ortamın sıcaklığı ve bunu koyacağınız saklama kabı çok önemlidir. Susamın tazeliğini korumak için çok soğuk ya da çok sıcak yerde saklanmaması gerekmektedir. 15 derece altı ve 25 derece üstü sıcaklık susamın tazeliğini olumsuz etkileyebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için susamı muhafaza ettiğiniz ortamın sıcaklığının 15 ila 25 derece arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Kavrulmuş susam kavrulmamış susama oranla sıcaklıktan daha az etkilenir. Bu nedenle kavrulmuş susamı bu verdiğimiz sıcaklıklardan biraz daha soğuk ya da sıcakta saklamanız riskli olmayacaktır. Fakat kavrulmamış susam için 15-25 derece sıcaklık aralığına dikkat edilmelidir.

Evde muhafaza ettiğiniz diğer gıdalarda olduğu gibi susamı da uygun koşullarda saklayabilmek için bunu koyduğunuz kap çok önemlidir. Susamı poşet içinde muhafaza etmeye çalışırsanız bunun kısa sürede tazeliğini yitirip, küflendiğini görebilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için susam nasıl kapta saklanır? diye merak edebilirsiniz. Susamın tazeliğini korumak için en etkili yöntem bunu cam kavanozda muhafaza etmektir. Bunun için ağzı vakumlu olan cam kavanozları tercih edebilirsiniz. Eğer susamı koyacağınız bu kavanozu daha önceden kullandıysanız bunun içine susamı koymadan önce güzelce yıkamalı ve iyice kuruttuktan sonra kullanmalısınız.

Bu yazımızda sizlerle susamın tazeliğini korumak için işinize yarayacak pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu detaylara dikkat ederek aldığınız susamı güvenli bir şekilde muhafaza ederek son kullanma tarihine kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Evde susamlı poğaça yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız yaş mayalı poğaça nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial