Süngerden Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi etkinliklerde sünger sıkça yer almaktadır. Yumuşak ve kolay kesilebilen yapısı ile bu malzeme oyuncak ve dekoratif süs yapımı için de uygundur. Bu konuda sizlere ilham vermek için yazımızda süngerden kelebek yapımı paylaşıyoruz. Size bahsedeceğimiz kolay uygulama sayesinde sadece şönil kullanarak istediğiniz renk ve boyutta kelebek yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isterseniz gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Süngerden Kelebek Yapımı

Sünger ile kelebek yapmak için bulaşık süngeri ya da temizlik süngeri kullanabilirsiniz. Temizlik süngeri daha büyük ve düz olduğu için dekoratif kelebek yapımı için idealdir. Süngeri uygun boyutta kestikten sonra bunun ortasından lastik geçirerek ya da bir ip ile sıkı bir şekilde bağlayarak kelebek yapabilirsiniz. Daha şık bir tasarım oluşturmak isterseniz şönil kullanabilirsiniz. Kelebeği yaptıktan sonra üzerini boyayabilir ya da küçük süslemeler yapıştırabilirsiniz. Farklı renklerde sünger kullanarak rengarenk kelebekler yapabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde aynı ya da farklı büyüklükte kelebekler yaparak bunları çocuk odasının dekorunda kullanabilirsiniz.

Süngerden Kelebek
Süngerden Kelebek

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte sünger
  • Makas
  • Şönil
  • Yapışkanlı eva
  • Kağıt deleceği

Süngerden Kelebek Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında bulaşık süngeri kullanacaksanız ilk olarak bunun arkasında bulunan sert yeşil kısmı makas ile keserek çıkarın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından süngerden kelebek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • Süngeri bütün olarak kullanmak istemiyorsanız makas yardımı ile istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Büyük bir kelebek yapmak isterseniz süngeri kesmeden olduğu gibi kullanabilirsiniz.
  • Sonraki aşamada bu süngerin ortasına simli şönili sıkı bir şekilde bükerek tutturun. Şönili keserken biraz fazlalık bırakın ve bu kısımları dışa doğru kıvırın.
  • Bu şekilde kelebeği yaptıktan sonra üzerine boya veya başka malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz kağıt deleceği ile arkası yapışkanlı evayı yuvarlak hale getirip bununla süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra sünger ile kelebek yapımı tamamlanmış oluyor. Bu çok kolay çalışmayı çocuklar da zorlanmadan yapabilirler. Evde bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda süngerden kelebek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuz için süngerden sevimli bir oyuncak yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız süngerden ayıcık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Süngerden Kelebek Yapımı Resimli Anlatım
Süngerden Kelebek Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial