Sünger ile Oyuncak Kedi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Sünger ile oyuncak kedi yapımı küçük çocuğu olanların ilgisini çekebilecek bir kendin yap çalışmasıdır. Evde oyuncak yapımı denince çoğumuzun aklına örgü oyuncak modelleri gelse de herkes örgü öremeyebilir. Böyle bir durumda evde oyuncak yapmak için farklı malzemeler kullanmak gerekmektedir. Bu tür uygulamalar için çoğunlukla kumaş kullanılsa da dikişsiz ev yapımı oyuncaklar da bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerle dikişsiz ev yapımı oyuncaklardan birisi olan süngerden kedi yapımını paylaşıyoruz. Bu kolay kendin yap çalışması okul öncesi çocukların da hoşuna gidecek bir çalışmadır.

Sünger ile Oyuncak Kedi Yapımı

Evde oyuncak kedi yapımı için kumaş ya da çorap gibi yumuşak malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler makas ile kedi şeklinde kesildikten sonra iğne ve iplik ile dikilmektedir. Sonrasında ise bunun içine elyaf doldurularak yumuşak ve kabarık olması sağlanmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz sünger ile oyuncak kedi yapımında ise kumaş ya da elyaf kullanmanıza gerek yoktur. Sünger zaten yumuşak ve kabarık bir yapıda olduğu için oyuncak yapımı içi tek başına kullanılabilir. Evde çocuğunuzla birlikte sevimli bir oyuncak kedi yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane istediğiniz renkte bulaşık süngeri
  • 10 tane ince lastik
  • 2 çift oynar göz
  • İnce kurdele ya da kumaş parçası
  • Makas
  • Silikon tabancası

Sizlerle paylaştığımız örneklerden birisinde kesinin gözlerini yapmak için düğme kullanılmış. Evde uygun boyutta düğme varsa gözleri yapmak için bunları da kullanabilirsiniz. Çocuğunuz küçük ise onun koparıp yutamayacağı malzemelerle gözleri yapabilir ya da kalem ile çizebilirsiniz. Ağız yapmak için eva ya da keçe kullanabilirsiniz.

Süngerden Oyuncak Kedi
Süngerden Oyuncak Kedi

Sünger ile Oyuncak Kedi Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında yüzeyinde sert, yeşil tabaka bulunmayan düz süngerlerden kullanmanız gerekmektedir. Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak siz de kısa sürede sevimli bir kedi yapabilirsiniz.

  • İşe ilk olarak lastikleri süngere geçirmekle başlamanız gerekiyor. Baş yapmak için süngerin ortadan biraz daha üst tarafına ince bir lastik geçirin.
  • Başı yaptıktan sonra bunun iki ucuna lastik geçirerek kulakları da yapın.
  • Ayaklar ve gövde için de lastikleri baştan süngerin alt tarafının orta kısmına doğru geçirin.
  • Bu şekilde kediyi yaptıktan sonra eva ile de ağzı yapın. Gözleri ve ağzı yapışkan yardımı ile yerlerine yapıştırdıktan sonra oyuncak kedi yapımı tamamlanmış oluyor.

Evde başka çalışmalardan kalan kurdele ya da kumaş parçaları varsa bunları kulağa süsleme yapmak için kullanabilirsiniz. İsterseniz kedinin gövde kısmına farklı malzemeler ile süslemeler yapabilirsiniz. Evde bu kolay uygulamayı yaparak kısa sürede rengarenk sünger kediler tasarlayabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda süngerden oyuncak yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde çocuğunuz için havlu oyuncak yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız havludan oyuncak ayı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial