Sulu Boya ile Yaprak Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir resim tekniği paylaşıyoruz. Yaprak, çeşitli meyve ve sebzeler, ip, poşet gibi birçok malzeme ile baskı çalışması yapılmaktadır. Baskı çalışmasını hem çocuklar hem de yetişkinler uygulayabilir. Çocuğunuzla evde keyifli bir etkinlik yapmak isterseniz baskı tekniğini deneyebilirsiniz. Yaprak baskısı ile güzel bir pano yapabilir, bu tekniği defter süslemesi yapmak içinde uygulayabilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda sulu boya ile yaprak baskısı yapımı hakkında örnek çalışma paylaşıyoruz.

Sulu Boya ile Yaprak Baskısı Yapımı

Evde yaprak baskısı yapmak oldukça kolaydır. Bu tekniği uygulamak için asma yaprağı, ağaç ve diğer bitkilerin yapraklarını kullanabilirsiniz. Yaprakların hepsi aynı boyutta olabileceği gibi farklı boyutlarda da olabilir. Baskı çalışması yaparken boya olarak; sulu boya, akrilik ve guaj boya tercih edebilirsiniz. Tüm yaprakları aynı renge boyayabilir veya rengarenk yapraklar oluşturabilirsiniz. Bu keyifli çalışmayı çocuklarda rahatlıkla yapabilir. Uygulama öncesinde tek yapmanız gereken temiz olan yapraklardan toplamak.

Gerekli Malzemeler

  • Sulu boya
  • Yaprak
  • Kağıt

Sulu Boya ile Yaprak Baskısı Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak yaprak baskısı yapabilirsiniz. Kullanacağınız yaprakların tozlu olması ihtimaline karşı uygulama öncesinde bunları silerek temizleyebilirsiniz.

  • Yaprağı istediğiniz bir renge boyayın.
  • Bu aşamada yaprağın her yerini güzelce boyamalısınız.
  • Boyayı çok sulu sürmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde üzerine bastırdığınızda boya dağılabilir.
Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Yaprak Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Boyadığınız yaprağı baskı yapacağınız kağıdın üzerine yerleştirin ve elinizle bastırarak yaprağın her yerinin kağıt ile temas etmesini sağlayın.
  • Daha sonra yaprağı kağıdın üzerinden kaldırın.
  • Bu şekilde istediğiniz sayıda yaprağı boyayarak kağıda baskı yapabilirsiniz.

Bu kolay teknik sayesinde evde güzel bir çalışma yapabilirsiniz. Farklı boyuttaki yaprakları kullanarak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Elinizde büyük bir yaprak varsa bunu farklı renklerde boyayarak kağıt üzerine rengarenk bir baskı çıkarabilirsiniz. Evde sulu boya baskısı yapacak olanlar aşağıdaki videoyu izleyerek detaylar hakkında bilgi sahibi olabilir. Farklı bir malzeme kullanarak baskı çalışması yapmak isterseniz, ip baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial