Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Küçük çocuklar oyun hamuru ile oynamayı çok severler. Rengarenk oyun hamurları ile şekiller yapmak onlar için eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişimine katkı da sağlamaktadır. Dışarıdan aldığınız oyun hamurunu sağlıklı bulmuyorsanız evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta hamuru çocuğunuzla birlikte yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Evde doğal malzemeler ile gıda boyası kullanmadan oyun hamuru yapmak isterseniz size anlatacağımız yöntemi deneyebilirsiniz. Evde böyle bir uygulama yapmak isterseniz, sulu boya ile oyun hamuru yapımı hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı

Evde oyun hamuru yapımı yapmak için çeşitli tarifler bulunmaktadır. Bu tariflerin çoğunda gıda boyası yer almaktadır. Elinizde gıda boyası olmadığı için bu tür tarifleri uygulayamıyorsanız renklendirici olarak sulu boya da kullanabilirsiniz. Sulu boya ile yapılan oyun hamuru da güzel kıvamı ve canlı rengi ile dikkat çekmektedir. Özellikle koyu renk tonlarını kullandığınızda ortaya çıkan sonuç sizi memnun edecektir. Yazımızda paylaşacağımız tarif ile aynı anda 2 farklı renkte oyun hamuru yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • İstediğiniz renkte 2 farklı çeşit sulu boya

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

  • Suyu 2 ayrı kaba eşit miktarda paylaştırın daha sonra bu suların içine su istediğiniz renge gelene kadar sulu boya karıştırın.
  • Bu şekilde suyu renkli bir hale getirdikten sonra bir kabın içinde belirtilen miktarda un ve tuzu kaşık yardımı ile güzelce karıştırın.
  • Daha sonra tuzlu un karışımını boyalı suların içine ilave edin. Her kabın içine 1 tatlı kaşığı da sıvı yağ koyun ve hamur kıvam alana kadar güzelce yoğurun.

Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı oyun hamuru kullanıma hazırdır. Hamuru daha sonra kullanacaksa hava almayacak şekilde ağzı kapaklı bir kabın içine koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu kolay tarif sayesinde çocuğunuz için evde rengarenk oyun hamurları yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda sulu boya ile oyun hamuru yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Oyun hamuru ile güzel bir çalışma yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, minyatür rulo pasta yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial