Sulu Boya ile Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde gıda boyası kullanmadan oyun hamuru yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Evde oyun hamuru yapmak istiyor fakat bunu renklendirmek için gıda boyası kullanmak istemiyorsanız size vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz. Bu tarifte ev yapımı oyun hamurunu renklendirmek için gıda boyası yerine sulu boya kullanılmaktadır. Önerimiz ilginizi çektiyse, sulu boya ile oyun hamuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde oyun hamuru yapımı için un, su, tuz, yağ gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu hamura renk vermek için de gıda boyası tercih edilmektedir. Bu tür bir uygulama için gıda boyasının dışında farklı bir renklendirici kullanmak isterseniz sulu boya işinizi kolaylaştırabilir. Suyun içine karıştıracağınız boya ile renkli bir su elde ederek bunu hamura ilave ettiğiniz de renkli bir oyun hamuru yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında koyu renk tonlarını tercih ederseniz hamurun rengi daha belirgin olacaktır. Denemek isteyenler için aşağıda sulu boya ile yapılan oyun hamuru tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • İstediğiniz renkte 2 farklı çeşit sulu boya

Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı

Sulu boya ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede iki farklı renkte oyun hamuru yapabilirsiniz.

  • İlk olarak suyu 2 ayrı kaba eşit miktarda paylaştırın daha sonra bu suların içine su istediğiniz renge gelene kadar sulu boya karıştırın.
  • Bu şekilde suyu renkli bir hale getirdikten sonra bir kabın içinde belirtilen miktarda un ve tuzu kaşık yardımı ile güzelce karıştırın.
Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
Sulu Boya ile Oyun Hamuru Yapımı Resimli Anlatım
  • Daha sonra tuzlu un karışımını boyalı suların içine ilave edin. Her kabın içine 1 tatlı kaşığı da sıvı yağ koyun ve hamur kıvam alana kadar güzelce yoğurun.

Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı oyun hamuru kullanıma hazırdır. Hamuru daha sonra kullanacaksanız hava almayacak şekilde ağzı kapaklı bir kabın içine koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Oyun hamurunu yaparken suyu fazla gelirse biraz un ilave ederek katılaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hamur sert olduysa o zaman biraz sıvı yağ ile kıvamını açabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda evde gıda boyasız oyun hamuru yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Renklendirme işlemi için farlı bir yöntem denemek isterseniz daha önce paylaştığımız, evde oyun hamuru nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial