Sulu Boya ile Düğme Baskısı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Sulu boya ile yapılan baskı çalışmaları güzel görünümü ile dikkat çekmektedir. Bu tür çalışmaları hem çocuklar hem de yetişkinler severek yapmaktadır. Baskı çalışmalarında patates, soğan gibi sebzelerin yanı sıra ip ve sünger gibi malzemelerde kullanılmaktadır. Çeşitli poşeteler kullanılarak da baskı yapılabilir. Farklı bir malzeme ile baskı tekniği uygulamak isterseniz düğme kullanabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz sulu boya ile düğme baskısı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sulu Boya İle Düğme Baskısı Yapımı

Evde sulu boya baskısı yapmak için boyayı üzerinde tutabilen malzemeler kullanılması gerekmektedir. Sebzeler, ip ve sünger gibi malzemeler baskı yapımına uygundur. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, ip baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Değişik bir malzeme ile sulu boya baskısı yapmak isterseniz düğme kullanabilirsiniz. Düz yüzeyi olan bir düğmeyi plastik kapağa yapıştırarak baskı malzemesini hazırlayabilirsiniz. Daha sonra boyadığınız düğmeyi kağıda bastırarak düğme deseni çıkarabilirsiniz. Değişik boyutta düğmeleri farklı renklerde boyayarak güzel bir çalışma yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Düğme
  • Plastik kapak
  • Yapıştırıcı
  • Sulu Boya

İsterseniz plastik kapak yerine strafor köpük veya uygun boyutta tahta parçası da kullanabilirsiniz.

Sulu Boya ile Düğme Baskısı Nasıl Yapılır?

Düğme ve diğer malzemeler hazır ise baskı çalışması yapmaya geçebilirsiniz.

  • Düğmeye yapıştırıcı sürün ve bunu kapağa yapıştırın. İsterseniz çift taraflı bant kullanarak da yapıştırma işlemini yapabilirsiniz.
  • Bu şekilde istediğiniz sayıda düğmeyi kapaklara yapıştırabilirsiniz.
  • Düğmenin üzerini sulu boya ile istediğiniz renge boyayın.
Sulu Boya ile Düğme Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Sulu Boya ile Düğme Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
  • Boyadığınız düğmeyi baskı yapmak istediğiniz yüzeye bastırarak şeklin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Düğmeyi kaldırdığınızda kağıda desenin çıktığını görebilirsiniz.
  • İlk seferde baskı biraz bozuk çıksa da bir süre sonra daha düzgün olacaktır.

Yazımızda anlattığımız sulu boya ile düğme baskısı yapımı çocukların ve yetişkinlerin severek uygulayacağı bir tekniktir. İsterseniz aynı çalışmayı akrilik boya veya guaj boya ile de deneyebilirsiniz. Evde bu kolay boyama tekniğini uygulamak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Başka bir baskı çalışması incelemek isterseniz, pastel boya baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial