Su Şişesinden Kalemlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Su şişesinden kalemlik yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Günümüzde kağıt, karton, cam ve plastik gibi malzemeler farklı geri dönüşüm projelerinde kullanılmaktadır. Bu tür malzemeler okul öncesi çocukların yaptığı etkinliklerde de sıkça kullanılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz su şişesinden kalemlik yapımı da bu çalışmalara güzel bir örnektir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu eğlenceli çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz, su şişesinden kalemlik yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Su Şişesinden Kalemlik Yapımı

Evde pet şişeden kalemlik yapmak oldukça kolaydır. Bunun için ilk yapmanız gereken pet şişenin üst kısmını falçata ile kesmektir. Kalemlik yapımında bu şişenin alt tarafı kullanılmaktadır. Şişeyi istediğiniz uzunlukta kestikten sonra tek yapmanız gereken bunu kendi zevkinize göre süslemek. Bunun için pet şişeyi boyayabileceğiniz gibi keçe ya da eva gibi malzemelerle kaplama da yapabilirsiniz. İsterseniz bizi yaptığımız gibi renkli kağıtlar ve oynar göz kullanarak da sevimli bir kalemlik yapmanız mümkün. Bu kolay uygulama sayesinde elinizdeki artık kağıt ve eva parçalarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane su şişesi
  • Falçata
  • Makas
  • Pembe ve turuncu renkte A4 kağıt
  • 2 tane oynar göz
  • Yapıştırıcı

Su Şişesinden Kalemlik Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında büyük ya da küçük istediğiniz boyutta su şişesi kullanabilirsiniz. Listedeki malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir kalemlik yapabilirsiniz.

  • İlk olarak su şişesinin üst tarafını falçata ile keserek çıkarın. Daha sonra fazlalık kısımları makas ile keserek düzeltin.
  • Pembe renkli kağıttan 1 parmak kalınlığında uzun bir şerit kesin. Bunu su şişesinin üst tarafına yapıştırın.
  • Bu şeridin üzerine oynar gözleri güzelce yapıştırın.
  • Sonraki aşamada turuncu kağıt ile üçgen bir parça yapın ve bunu da ağız yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra su şişesinden kalemlik yapımı tamamdır. İçine kalemleri koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Küçük çocuklar henüz falçata ve makas kullanamayacağı için pet şişeyi siz kesip sonrasını çocuğunuza bırakabilirsiniz. Bu kolay yöntemi uygulayarak isterseniz tavşan ya da başka hayvan figürleri olan çok güzel kalemlikler yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, su şişesinden kalemlik resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür kolay çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız, pet şişeden ninja kaplumbağa yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Su Şişesinden Kalemlik Resimli Anlatım
Su Şişesinden Kalemlik Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial