Su Şişesi Kapağı ile Nihale Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle su şişelerinin plastik kapaklarını değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Plastik kapakları değerlendirmek için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu kapaklar kenarlarından kesilerek çok güzel çiçekler yapılabilir. Kapakların üzeri kumaş ya da ip ile kaplanarak magnet de yapılabilir. Kapakları akrilik boya veya sprey boya ile boyayarak değişik dekoratif süsler yapabilirsiniz. İsterseniz size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak bardak altlığı ya da nihale yapmayı deneyebilirsiniz. Evde su şişesi kapağı ile nihale yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Su Şişesi Kapağı ile Nihale Yapımı

Evde nihale yapımı için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi plastik kapaklardır. Bu kapakları yuvarlak, kare ya da dikdörtgen olacak şekilde birleştirerek kısa sürede güzel bir nihale yapabilirsiniz. Kapakları yapıştırıcı kullanmadan birleştirmek için ütü kullanabilirsiniz. Ütüyü kapakların üzerine bastırarak ısının etkisi ile birbirlerine yapışmalarını sağlayabilirsiniz. Yöntemi uygularken eriyen kapakların ütünün tabanına yapışmaması için kapakları pişirme kağıdının arasına koymanız gerekmektedir. Bu şekilde yapıştırıcı kullanmadan kapakları birleştirebilirsiniz. Uygulamayı yapmak isterseniz aşağıda vereceğimiz malzemeleri temin etmekle işe başlayabilirsiniz.

Su Şişesi Kapağından Nihale
Su Şişesi Kapağından Nihale

Malzemeler

  • 8 tane su şişesi kapağı
  • Ütü
  • Pişirme kağıdı

Kapaklardan bir tanesi diğerlerinden büyük olmalı.

Su Şişesi Kapağı ile Nihale Nasıl Yapılır?

Kısa sürede çiçek şeklinde bir nihale yapmak isterseniz aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin ve ortadan ikiye katlayın.
  • Kapakları kağıdın yarısına sıralamalı diğer yarısını boş bırakmalısınız.
  • Büyük kapağı oryaya yerleştirin ve bunun etrafına diğer 7 kapağı çiçek oluşturacak şekilde sıralayın.
  • Pişirme kağıdının diğer yarısını kapakların üzerine örtün ve ütüyü üzerine bastırarak kapakların eriyerek birbirine yapışmasını sağlayın.
  • Kapakların üzerine ağırlık koyarak daha düz bir şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Uygulama sonrasında bir süre kapakların soğumasını bekleyip pişirme kağıdının içinden nihaleyi çıkarabilirsiniz. Nihaleyi boyamak isterseniz akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda plastik kapaktan nihale yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tarz çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız plastik kapaklarla bardak altlığı ve nihale yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Su Şişesi kapağı ile Nihale Yapımı Resimli Anlatım
Su Şişesi kapağı ile Nihale Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial