Soğan Baskısı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Soğan baskısı nasıl yapılır? diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabı olabilecek örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Okul öncesi çocuklar başta patates, şişe mantarı ve tuvalet kağıdı rulosu olmak üzere birçok farklı malzeme kullanarak baskı çalışması yapmaktalar. Bazı sebze ve meyveler bıçak ile ortadan ikiye ya da dilim halinde kesildikten sonra bunlarla çok güzel baskı çalışmaları yapılmaktadır. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün sizlerle paylaşacağımız soğan baskısı da bu çalışmalardan birisi olarak ilginizi çekebilir. Evde çocuğunuzla birlikte güzel bir baskı çalışması yapmak isterseniz doğan baskısı yapımı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Soğan Baskısı Nasıl Yapılır?

Okul öncesi çocuklar için soğan baskısı yapımı kolay uygulayabilecekleri bir boyama çalışmasıdır. Soğanı bıçak ile yuvarlak ya da farklı şekillerde kestikten sonra çocuğunuz bu parçaları istediği renklerde boyayabilir. Sonrasında bunları beyaz kağıt üzerine bastırarak çiçek ve yaprak şekilleri yapabilir. Çocuğunuzun soğan ile yaptığı baskı çalışmasını odasının duvarına pano olarak asabilirsiniz. Kendi tasarımını odasının duvarında görmek çocuğunuzu bu tür çalışmalar yapmaya teşvik edebilir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın detaylarına geçelim.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kuru soğan
  • Bıçak
  • İstediğiniz renklerde sulu boya ya da guaj boya
  • Fırça
  • Düz beyaz bir kağıt

Soğan Baskısı Yapımı

Kuru soğan ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir baskı çalışması yapabilirsiniz.

  • İlk olarak kuru soğanı bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesin.
  • Soğan parçalarından birisini olduğu gibi bırakın. Diğer parçayı ise yarım ay şeklinde doğrayın.
  • Soğan parçalarını bu şekilde hazırladıktan sonra bunları sulu boya ya da guaj boya ile istediğiniz renklerde boyayın.
  • Soğanların boyalı taraflarını kağıda bastırın. Bir süre bu şekilde tuttuktan sonra soğanı kaldırdığınızda kağıda çıkan deseni görebilirsiniz.

Yarım soğan ile kağıdın üzerine daire şeklinde çiçekler yaptıktan sonra yarım ay şeklinde soğan ile yapacağınız baskı ile aralara yaprak şeklinde süslemeler yapabilirsiniz. İsterseniz kağıdın ortasına soğan ile yuvarlak bir baskı yaptıktan sonra bunun etrafına da aynı şekilde baskı yaparak büyük bir çiçek de yapabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı evde çocuğunuzla birlikte yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, soğan baskısı yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Okul öncesi çocuklar için patates baskısı yapımı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız, patates baskısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Soğan Baskısı Yapımı Resimli Anlatım
Soğan Baskısı Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial