Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Soda şişesinden dekoratif vazo yapımı sayesinde içtiğiniz sodaların şişesini atmak yerine eviniz için güzel bir dekor ürünü yapabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparak elinizdeki artık yün ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Cam kavanoz ve plastik şişelerle çok güzel kendin yap projeleri yapılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız soda şişesinden vazo yapımı da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Siz de evde böyle keyifli bir çalışma yapmak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve dekoratif vazonun yapılışını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane soda şişesi
  • Renkli yün ya da hasır ip
  • Makas
  • Tutkal
  • Fırça

Aynı çalışmayı gazoz şişesi ya da cam kavanozlar ile de yapabilirsiniz.

Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Nasıl Yapılır?

Soda şişesinden dekoratif vazo nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız aşağıda bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce soda şişesinin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarın. Bir kabın içine ılık deterjanlı su yapıp şişeyi bunun içinde biraz beklettikten sonra kağıdı daha kolay çıkarabilirsiniz. Çalışmayı yapmak için farklı renkte ipler kullanırsanız ortaya daha şık bir tasarım çıkacaktır.

  • İpi şişeye sardıktan sonra gevşeyip çıkmaması için tutkal ile yapıştırmak gerekiyor. Bu nedenle ilk olarak fırça yardımı ile şişenin üzerine tutkal sürün. Tutkal çabuk kuruduğu için şişenin tamamına sürmek yerine önce birazına sürün.
  • Sonra ipi alttan hiç boşluk kalmayacak şekilde şişeye sarmaya başlayın. Bu şekilde şişenin ağzına kadar azar azar yapışkan sürerek farklı renkteki ipleri şeritler halinde sarın.
  • Şişenin tamamını bu şekilde ip ile kapladıktan sonra ipin ucunu makas yardımı ile kesin ve biraz tutkal sürerek bunu parmağınızla bastırarak iyice yapışmasını sağlayın.

Uygulamayı tamamladıktan sonra dekoratif vazonun içine gerçek ya da yapma çiçek yerleştirerek istediğiniz yere koyabilirsiniz. Çalışmayı yaparken isterseniz tutkalı şişenin üzerine sürmek yerine ipi tutkala batırdıktan sonra da şişenin üzerine sarabilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa uygulamayı o şekilde yapabilirsiniz. Soda şişesinden vazo yapmak oldukça kolay bir uygulamadır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, alttan şişenin görünmemesi için ipi sıkı bir şekilde sarmaya özen göstermek.

Kendi tasarımınız olan güzel bir vazoya sahip olmak isterseniz bu uygulamayı evde kolaylıkla yapmanız mümkün. Konuyu özetlemek adına aşağıda soda şişesinden dekoratif vazo yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Yapımı
Soda Şişesinden Dekoratif Vazo Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial