Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası Yapımı

Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından yılbaşı şapkası yapımı kolay bir kendin yap çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Evinizi yeni yıl kutlamasına hazırlamak için dışarıdan yılbaşı süsü almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Cam şişelerin ağzına tıpa olarak takılan şişe mantarları bu konuda çok işinize yarayabilir. Evde biriktirdiğiniz şişe mantarları varsa bunları kullanarak yılbaşı şapkası şeklinde güzel bir süs yapabilirsiniz. Şişe mantarından yılbaşı şapkası yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası Yapımı

Evde yılbaşı süsü yapımı için kağıt, karton, eva ve keçe gibi malzemeler sıkça kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra hobi çubuğu çam kozalağı gibi malzemelerle de çok güzel yılbaşı süsleri yapmak mümkündür. Kolay yılbaşı süsü yapmak isterseniz bunun için en ideal malzemelerden birisi şişe mantarıdır. Bu tıpları kesmek ve boyamak çok kolay olduğu için dekoratif süs yapımında büyük kolaylık sağlayacaktır. Evde şişe mantarı yoksa hobi malzemeleri satan yerlerden istediğiniz sayıda şişe mantarı temin edebilirsiniz. Bu şişe mantarları ile yılbaşı şapkası şeklinde bir süs yaparak bunu bir yere asabilir, masa ya da orta sehpanın üzerine koyarak da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yeterli sayıda şişe mantarı
 • Beyaz ve kırmızı boya
 • Fırça
 • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan şişe mantarı yapılacak olan yılbaşı şapkası süsün boyutuna göre değişmektedir. Küçük bir yılbaşı şapkası yapmak için en az 12 tane şişe mantarı gerekmektedir. Şişe mantarlarını guaj ya da akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Daha şık bir tasarım oluşturmak için simli boya kullanabilir veya uygulama sonrası yılbaşı süsüne vernik sürebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise şişe mantarları ile yılbaşı şapkası yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Yılbaşı şapkası yapmak için şişe mantarlarını bütün olarak ya da ortadan ikiye bölerek kullanabilirsiniz. Bunları bölmek için  tahtasına yan olarak yatırarak büyük bir bıçak ile kesebilirsiniz.
 • İlk olarak ne büyüklükte bir yılbaşı süsü yapacağınıza karar vermelisiniz. Sonrasında alta koyacağınız şişe mantarlarını beyaza boyamanız gerekiyor. Şapkaya ponpon olarak da bir tane şişe mantarını daha beyaza boyayın.
 • Geri kalan şişe mantarlarını da kırmızı renge boyadıktan sonra bir süre boyaların kuruması için bekleyin.
 • Boyalar kuruduktan sonra beyaz olan şişe mantarlarını yan yana sıralayın ve bunları yan taraflarından yapıştırarak birbirine tutturun.
 • Şişe mantarlarını boyarken bunların tamamını boyamanıza gerek yok. Sadece üst taraflarını boyamanız yeterlidir.
 • Sonraki aşamada beyazların üzerine kırmızıya boyalı şişe mantarlarını yapıştırın. Bunu yaparken biraz içten başlayın. Bu şekilde 4-3-2-1 şeklinde bir sıralama yaparak yılbaşı şapkasını oluşturun.
 • En üste de bir tane beyaz şişe mantarı yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede yılbaşı şapkası şeklinde güzel bir dekoratif süs yapabilirsiniz. Evde şişe mantarından yılbaşı şapkası yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmalardan ilham alabilirsiniz. Bu tür çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önceden paylaştığımız, şişe mantarından kardan adam yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası
Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası
Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası-1
Şişe Mantarından Yılbaşı Şapkası-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial