Şişe Mantarından Takı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından takı yapımı evde takı tasarımı yapmak isteyenlere ilham verecek bir çalışmadır. Günümüzde birçok atık malzeme farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Şişe mantarı da bu malzemelerden birisidir. Sizin elinizde de bu şişe mantarlarından varsa bunları takı yaparak değerlendirebilirsiniz. Süngerimsi bir yapıda olan bu tıpalara şekil vermek çok kolay olduğu için hiç zorlanmadan çok güzel takılar yapmanız mümkün. Başkasında olmayan orjinal takılar kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu önerimiz hoşunuza gidebilir. Kendi tasarımınız olan şişe mantarından takıları sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Böyle bir hediye onları çok mutlu edebilir. Bir köşede atılmayı bekleyen şişe mantarları varsa sizlerle paylaşacağımız ilham verici çalışmalardan istediğinizi deneyebilirsiniz.

Şişe Mantarından Nasıl Takı Yapılır?

Evde takı tasarımı ile uğraşmaya yeni başlayanlar, şişe mantarından nasıl takı yapılır? diye merak edebilirler. Bunun için ilk olarak yeterli sayıda şişe mantarı temin etmeniz gerekiyor. Kullanılacak olan tıpa sayısı uygulanan çalışmaya göre değişiklik gösterebilir. İşin en güzel tarafı ise elinizde 1 tane bile şişe mantarı olsa bununla takı yapabilmenizdir.

Şişe Mantarından Takı
Şişe Mantarından Takı

Takı yapımında kullanacağınız şişe mantarlarını bütün olarak kullanabileceğiniz gibi bunları farklı şekillerde keserek de kullanmanız mümkün. Şişe mantarlarına nasıl şekil vereceğiniz sizin el becerinize ve hayal gücünüze bağlı. Bu konuda el becerinize fazla güvenmiyorsanız mantarları ortadan ikiye kesebilir ya da halka şeklinde istediğiniz kalınlıkta parçalara ayırabilirsiniz. Şişe mantarları yumuşak olduğu için bunları kesme tahtasının üzerine alarak bıçakla rahatlıkla kesebilirsiniz. Keserek şekil verdiğiniz şişe mantarlarını orjinal halleri ile kullanabilir ya da farklı şekillerde süsleyebilirsiniz.

Şişe Mantarından Nasıl Takı Yapılır
Şişe Mantarından Nasıl Takı Yapılır

Şişe Mantarından Hangi Takılar Yapılır?

Şişe mantarlarından hangi takılar yapılabilir derseniz küpe, kolye, broş ve yüzük gibi tüm takıları bu malzeme ile yapabilirsiniz. Yapacağınız takı çeşidine göre bunlara uygun kanca ve kopça gibi malzemelerde gerekmektedir. Bunları takı malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verip, gerekli malzemeleri temin ettikten sonrası ise sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış. Evde kendi özel tasarım takılarınızı yapmak size ayrı bir keyif verebilir. Şişe mantarından yapabileceğiniz takılarla ilgili örnek çalışmalardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kolye Yapımı

Şişe mantarından kolye yapmak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemden bahsetmek istiyoruz. Şişe mantarını kesme tahtasının üzerine alın ve bunu yan yatırarak bıçakla istediğiniz kalınlıkta bir halka olarak kesin. Daha sonra kestiğiniz bu mantarın üzerini istediğiniz şekilde boyayarak süsleyebilirsiniz. Daha şık bir kolye yapmak isterseniz kestiğiniz parçanın üzerini simli boya ile boyayabilir veya küçük parlak taşlar yapıştırabilirsiniz. Farklı bir tasarım yapmak isterseniz şişe mantarını bütün olarak ya da uzunlamasına ikiye bölerek de kullanabilirsiniz. Kolye ucunun süslemesini tamamladıktan sonra bunun üst tarafına bir kanca takıp bunu zincire geçirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kolye Yapımı
Şişe Mantarından Kolye Yapımı

Şişe Mantarından Yüzük Yapımı

Şişe mantarından kendiniz için çok güzel bir yüzük de yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak şişe mantarını bıçakla halka şeklinde kesin. Sonrasında üzerine istediğiniz şekilde süsleme yapın ve bunu bir yüzük halkasına yapıştırın. Uygulamayı dikkatli bir şekilde yaptığınızda aşağıdaki gibi şık bir yüzüğe sahip olabilirsiniz. Yüzükle aynı desende kolye ve küpe yaparak bunları takım olarak da kullanabilirsiniz.

Şişe Mantarından Yüzük Yapımı
Şişe Mantarından Yüzük Yapımı

Şişe Mantarından Küpe Yapımı

Şişe mantarından takı yapmak oldukça kolaydır. Evde ilk kez takı tasarımı yapacak olanlar bile şişe mantarından takı yapabilirler. Şişe mantarı ağırlık  yapmayacak bir malzeme olduğundan küpe yapımı için de en uygun malzemeler arasındadır. Bir tane şişe mantarını bıçakla ortadan ikiye kesin. Daha sonra ister bu haliyle bırakın isterseniz boya ya da parlak taşlarla süsleyin. Son olarak küpe kopçası ve alt tarafına da boncuklu kanca takarak uygulamayı tamamlayın.

Şişe Mantarından Küpe Yapımı
Şişe Mantarından Küpe Yapımı

Evde kolay takı yapımı hakkında paylaştığımız örnek çalışmalardan beğendiğiniz varsa bunların benzerini siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Eskiyen takıların kanca, kopça ve zincirlerini de şişe mantarından takı yapımı için kullanarak onları da atmak yerine değerlendirebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial