Şişe Mantarından Nasıl Kolye Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından nasıl kolye yapılır? sorusunun cevabını öğrendiğinizde kendiniz ve sevdikleriniz için harika kolyeler tasarlayabilirsiniz. Günümüzde el yapımı takı kullanımı oldukça yaygındır. Evde yapılan takılar orjinal görünümleri ile dikkat çekmektedir. Takı takmaktan hoşlanan bayanlar bazı atık maddeleri kullanarak kendileri için çok güzel takılar yapabilirler. Bu yazımızda bahsedeceğimiz, şişe mantarından kolye yapımı da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Elinizde eski kolye varsa bunun kancalarını ve zincirini kullanarak bu uygulamayı hiç masraf yapmadan gerçekleştirebilirsiniz. Evde şişe mantarından kolye yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şişe mantarı
  • Kesme tahtası
  • Bıçak
  • Boya ya da küçük parlak taşlar
  • Kolye kancası
  • Zincir

Şişe Mantarından Kolye Yapımı

Şişe mantarından kolye yapmak için ilk önce bu tıpaya şekil vermeniz gerekiyor. Bunun için mantarı kesme tahtasına alarak bir bıçak ile kesebilirsiniz. Kendi zevkinize göre şişe mantarını halka şeklinde ya da uzun bir parça halinde kesebilirsiniz. İsterseniz mantarı bütün olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Uygulamayı yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak şişe mantarını kesme tahtasının üzerine yan olarak koyun ve bıçak ile halka halka kesin. Halkaları istediğiniz boyutta yapabilirsiniz.
  • Sonraki aşamada ise halka şeklindeki kolye ucunu süslemeniz gerekiyor. Bu konuda birçok farklı tasarım yapmanız mümkün. İsterseniz şişe mantarının üzerini düz olarak boyayabilir ya da uygun boyutta şablonlar kullanarak desenli bir tasarım yapabilirsiniz. Şık bir tasarım oluşturmak isterseniz kolye ucuna küçük parlak taşlar yapıştırarak da süsleme yapabilirsiniz. Bunun yerine kolye ucunun üzerine yapışkan sürüp üzerine istediğiniz renkte sim dökerek de harika bir tasarım yapmanız mümkün.
  • Süslemeyi yaptıktan sonra bir kolye kancasını kolye kopçasının üst tarafına batırarak geçirin.
  • Tüm bu aşamalardan sonra şişe mantarından kolye yapımı tamamdır. Kolye ucuna zincir takarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sizlere bahsettiğimiz bu kolay takı tasarımı çalışması sayesinde birbirinden güzel kolyeler yapabilirsiniz. Özel günlerde sevdiklerinize kendi yaptığınız bir hediye vermek isterseniz şişe mantarından kolye tasarlayabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek uygulamada şişe mantarları halka şeklinde kesilerek kullanılmış. Siz isterseniz bunları bütün olarak kullanabilir ya da farklı şekillerde kesebilirsiniz. Konu hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda, şişe mantarından kolye yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Şişe mantarından kolyenin yanı sıra küpe ve yüzük gibi takılar da yapmak isterseniz, şişe mantarından takı yapımı başlığı altında bu konuda örnek çalışmalar bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Nasıl Kolye Yapılır
Şişe Mantarından Nasıl Kolye Yapılır

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial