Şişe Mantarından Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından kelebek yapımı evde isteyen herkesin yapabileceği kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Kullandığınız cam şişelerden çıkardığınız şişe mantarlarını değerlendirmek isterseniz bunlarla sevimli kelebekler yapabilirsiniz. Şişe mantarı dekoratif süs yapımında sıkça kullanılmaktadır. Bu süngerimsi yapıdaki malzemeyi boya ile renklendirerek ya da üzerine küçük parlak taş, boncuk ve pul gibi aksesuarlar yapıştırarak kolay bir şekilde dekoratif süsler yapabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz uygulama da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Siz de evde şişe mantarından kelebek yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kelebek Yapımı

Evde şişe mantarından kelebek yapmak oldukça kolaydır. Şişe mantarı kelebeğin gövdesini oluşturacağı için sizin tek yapmanız gereken kanatları yapmak. Kelebek kanadı yapmak için en ideal malzeme ise kurdele olmaktadır. Elinizde başka çalışmalardan artan kurdeleler varsa bunları dekoratif kelebek yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Kurdele yoksa bir kumaşı kurdele kalınlığında bir şerit olarak keserek de kullanmanız mümkün. Yapacağınız dekoratif kelebeği minyatür bir biblo olarak kullanabileceğiniz gibi isterseniz yılbaşı ağacı süslemesi yaparken de kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane şişe mantarı
 • Ahşap ya da plastikten yuvarlak bir nesne
 • Yapıştırıcı
 • İstediğiniz renkte kurdele
 • Makas
 • Kelebeği asmak için ince bir ip

Şişe Mantarından Kelebek Nasıl Yapılır?

Kelebek yapımında kullanacağınız şişe mantarını orijinal hali ile kullanabileceğiniz gibi isterseniz bunu akrilik boya ile boyayarak da renklendirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Şişe mantarı ile dekoratif kelebek yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak kurdele ile bir fiyonk yaparak işe başlayın. Bu fiyonk kelebeğin kanatları olacağı için boyutunu buna göre ayarlamalısınız.
 • Şişe mantarının üst tarafına yuvarlak nesneyi yapıştırarak tutturun.
 • Sonrasında bunun arka tarafına fiyongu yapıştırın.
 • Bu şekilde kelebeği yaptıktan sonra yuvarlak nesneye küçük bir metal halka takarak buradan ip geçirin.
 • Tüm bu aşamalardan sonra şişe mantarından kelebek yapımı tamamdır. Bunu ister biblo, ister dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz.

Elinizde başka çalışmalardan kalan küçük parlak taş ya da boncuk gibi aksesuarlar varsa bunları da kelebeği süslemek için kullanabilirsiniz. Evde şişe mantarından dekoratif kelebek yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda bazı örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Bu tür çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, şişe mantarından kardan adam yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kelebek Yapımı-1
Şişe Mantarından Kelebek Yapımı-1
Şişe Mantarından Kelebek Yapımı-2
Şişe Mantarından Kelebek Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial