Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından kapı perdesi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Balkon ve iç kapılarda kullanılan kapı perdeleri aynı zamanda birer dekor ürünü işlevi görmektedir. Kumaş ya da boncuk gibi malzemelerden imal edilen bu perdeler şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Sizin de böyle bir kapı perdesine ihtiyacınız varsa bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde şişe mantarı kullanarak kapı perdesi yapmak isterseniz bu konudaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır?

Evde şişe mantarından kapı perdesi yapmak oldukça kolaydır. İlk olarak yapacağınız kapı perdesi için kaç tane şişe mantarı gerektiğini hesaplamakla işe başlamalısınız. İhtiyacınız olan şişe mantarlarını hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Renkli bir kapı perdesi yapmak isterseniz şişe mantarlarını istediğiniz renkte akrilik boyalarla boyayabilirsiniz. Bunların dışında şişe mantarlarının aralarına boncuk gibi süs aksesuarları da sıralanabilir.

Uygulamanın yapımında şişe mantarları küçük metal kancalar takılarak birbirine tutturulabilir. İsterseniz bunun yerine şişe mantarlarını yorgan iğnesi yardımı ile misina ipine geçirebilirsiniz. Her ne kadar şişe mantarları süngerimsi bir yapıda olsa da bunlara iğne batırmak mümkün olmayacaktır. Bunun için uygulama öncesinde sivri bir cisim yardımı ile şişe mantarlarına delik açmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra şişe mantarlarını rahatlıkla ipe geçirebilirsiniz. Kapı perdesini sadece şişe mantarları ile yapabilir ya da aralara boncuk geçirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Şişe mantarından kapı perdesi yapmak için bunları şeritler halinde hazırlamalısınız. Yapacağınız perdenin hangi uzunlukta olmasını istiyorsanız şeritleri o uzunlukta yapmalısınız. Yeterli sayıda şerit hazırladıktan sonra bunları ahşap ya da plastik bir perde askısına geçirerek kullanabilirsiniz. Kapı perdesi yapımında metal kancalar kullanmak bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Bu tür bir uygulama yapmak isterseniz örnek çalışmaları incelemek için daha önceden paylaştığımız, şişe mantarından kapı perdesi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Evde şişe mantarından kapı perdesi yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda bazı örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Siz de isterseniz el becerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak böyle güzel bir tasarım yapabilirsiniz.

Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır-1
Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır-1
Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır-2
Şişe Mantarından Kapı Perdesi Nasıl Yapılır-2

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial