Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı

Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından çam ağacı yapımı çocuklarında rahatlıkla yapabileceği kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Evde yılbaşı süsü yapmak isterseniz şişe mantarı bu tür çalışmalar yapmak için ideal bir malzemedir. Kıyıda köşede atılmayı bekleyen şişe mantarları varsa bunları minyatür çam ağacı yaparak değerlendirebilirsiniz. Şişe mantarını kesmek ve yapıştırmak kolay olduğu için bu malzemeyi kullanarak çok güzel dekoratif süsler yapmak mümkündür. Evde kolay bir şekilde yılbaşı süsü yapmak isterseniz, şişe mantarından çam ağacı yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı

Evde minyatür çam ağacı yapımı oldukça kolaydır. Bunun tek ihtiyacınız olan şey şişe mantarları ve yapıştırıcı. Şişe mantarlarını bütün olarak ya da keserek kullanarak istediğiniz gibi minyatür bir çam ağacı yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız bu küçük çam ağacını yılbaşı süsü olarak kullanabileceğiniz gibi isterseniz salon ya da oturma odanızda güzel bir dekor ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Şişe mantarı ile daha büyük boyutta bir ağaç yapmak isterseniz önceden paylaştığımız, şişe mantarından yılbaşı ağacı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 8 ya da 15 tane şişe mantarı
 • Yapıştırıcı
 • Süsleme yapmak için ince kurdele, tül, boncuk ya da küçük parlak taşlar

Uygulamayı yapmak için gerekli olan şişe mantarı sayısı yapacağınız çam ağacının boyutuna ve şekline göre değişmektedir. Elinizde şişe mantarı yoksa hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Şişe Mantarından Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

Şişe mantarından çam ağacı yapmak için uygulayabileceğiniz 2 farklı yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bunlardan istediğinizi uygulayarak kısa sürede minyatür çam ağacı yapabilirsiniz.

İlk uygulamayı yapmak için 15 tane şişe mantarı ve yapıştırıcı gerekmektedir. Bunların yanı sıra çam ağacını süslemek için ince bir kurdele, tül ve boncuk gibi süsleme malzemeleri gerekmektedir.

 • Şişe mantarlarını düz bir yere alın ve bunları 1, 2, 3, 4, 3 şeklinde yapıştırın.
 • Bu şekilde çam ağacının gövdesini yaptıktan sonra kök için de 2 şişe mantarını dik olarak tutun ve bunları yan taraflarından birbirine yapıştırın. Bunların üzerine diğer yaptığınız üçgen parçayı yapıştırın.
 • Son olarak üçgen parçanın yan taraflarına kurdele ya da tül yapıştırın. Boncuk veya parlak taşlarla süsleme yaparak uygulamayı tamamlayın.

Şişe mantarından çam ağacı yapmak için uygulayabileceğiniz diğer çalışma için 8 tane şişe mantarı, yapıştırıcı ve süsleme yapmak için de küçük parlak taşlar gerekmektedir. Bu çalışmayı yaparken şişe mantarlarını kesmek gerekmektedir. Bunu yapmak için bir bıçak kullanabilirsiniz.

 • İlk olarak şişe mantarlarından 6 tanesinin tek tarafını verev olarak kesin. Bunu yaparken şişe mantarlarının üç farklı boyda kalması gerekmektedir.
 • Geriye kalan 2 şişe mantarından bir tanesini bütün olarak bırakın. Diğerini de verev olarak üç parçaya bölün.
 • Son olarak verev kestiğiniz şişe mantarlarını yuvarlak yerlerinden birbirine yapıştırın.
 • Bu şekilde çam ağacını yaptıktan sonra üçgen parçayı dik olarak koyduğunuz şişe mantarına yapıştırın.
 • Çam ağacının en üstüne küçük bir şişe mantarı parçası yapıştırdıktan sonra minyatür çam ağacını küçük parlak taşlarla istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bu küçük yılbaşı süsüne bir tel ya da ip takarak bunu istediğiniz yere asabilirsiniz.

Uygulamayı yaparken isterseniz şişe mantarlarını yeşil ya da başka bir renge boyayabilirsiniz. Şık bir tasarım yapmak isterseniz şişe mantarlarını metalik renklerde boyayabilir ya da üzerlerine sim dökebilirsiniz. Çam ağacını süslemek için düğme, pul ya da boncuk gibi artık malzemeleri kullanabilirsiniz. Süsleme malzemesi olarak simli ya da düz eva da kullanabilirsiniz. Evde şişe mantarından çam ağacı yapmak isterseniz aşağıdaki görsellerden ilham alabilirsiniz.

Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı-1
Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı-1
Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı-2
Şişe Mantarından Çam Ağacı Yapımı-2

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial