Şişe Mantarından Baykuş Yapımı

Şişe Mantarından Baykuş Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarından baykuş yapımı kolay bir geri dönüşüm çalışması olarak dikkatinizi çelebilir. Şişe mantarı dekoratif ürün yapmak için sıkça kullanılan bir malzemedir. Şişe mantarını boyayarak ya da orijinal hali ile bırakarak çok güzel dekoratif süs ve biblolar yapabilirsiniz. Kendin yap ve dekorasyon kategorilerimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz çalışmada da şişe mantarı ve keçe kullanılarak sevimli bir baykuş yapılıyor. Hayvan figürleri olan minyatür biblolar kullanmaktan hoşlanıyorsanız, şişe mantarından baykuş yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını yazımızı devamında bulabilirsiniz.

Şişe Mantarından Baykuş Yapımı

Evde şişe mantarından baykuş yapmak oldukça kolaydır. Mutfakta atılmayı bekleyen şişe mantarı varsa bunu sevimli bir biblo yaparak değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan keçe parçaları varsa bunlar da uygulamanın yapımında işinize yarayacaktır. Çocuğunuz varsa evde onunla birlikte bu eğlenceli çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak baykuş dışında başka hayvan figürleri de yapmanız mümkün. Bu konuda hayal gücünüzü harekete geçirmeniz yeterlidir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane şişe mantarı
 • Beyaz, kahverengi ve turuncu renkte keçe
 • İz sabunu ya da kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Gözler için küçük boncuk ya d pul gibi aksesuarlar

Şişe Mantarından Baykuş Nasıl Yapılır?

Şişe mantarı ve diğer malzemeler hazır ise sevimli bir baykuş yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Şişe mantarı baykuşun baş ve gövdesini oluşturacağı için sizin tek yapmanız gereken baykuşun yüzünü, gözlerini, gaga ve kanatlarını hazırlamak.
 • Bunun için beyaz keçenin üzerine küçük ve alt tarafı yuvarlak bir kalp çizin ve bunu makas ile kesin.
 • Kahverengi keçeden de gözleri yaptıktan sonra turuncu renkte minik bir gaga yapın.
 • Son olarak kahverengi keçe ile de kanatları yapın. Bu şekilde tüm parçaları hazırladıktan sonra sıra bunları birleştirmeye geldi.
 • Beyaz parçanın üzerine gözleri dikin ve bunlara boncuk ya da pul yapıştırın. Gagayı da yerine yapıştırdıktan sonra baykuşun başı tamamdır. Bu parçayı şişe mantarının üst tarafına yapışkan ile tutturun.
 • Başın altına da kanatları yapıştırdıktan sonra şişe mantarından baykuş yapımı tamamdır.

Size bahsettiğimiz bu kolay uygulama sayesinde evde çok kısa sürede sevimli bir baykuş yapabilirsiniz. Bu minik baykuşla çocuğunuz oynayabileceği gibi bunu çocuk odasında biblo olarak da kullanmanız mümkün. İsterseniz şişe mantarını dilediğiniz bir renkte boyadıktan sonra uygulamayı yaparak daha hoş bir tasarım yapabilirsiniz. Baykuşun parçalarını yapmak için keçe yerine eva da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Siz de evde kolay bir şekilde keçe ve şişe mantarı ile baykuş yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz. Bu tür kolay kendin yap çalışmaları ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, şişe mantarıyla geyik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarından Baykuş Yapımı
Şişe Mantarından Baykuş Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial