Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı ile nihale yapımı evde keyifli bir kedin yap çalışması yapmak isteyenlerin ilgisini çekecek bir uygulamadır. Şişe mantarı günümüzde birçok dekoratif ürün yapımında kullanılmaktadır. Cam şişelere tıpa olarak kullanılan mantarlar ile yapılan geri dönüşüm çalışmaları ile çok güzel tasarımlar yapılmaktadır. Evde değerlendirmek için biriktirdiğiniz şişe mantarları varsa bunlarla güzel bir nihale yapabilirsiniz. Çaydanlık ve tencerelerin altına koyabileceğiniz dekoratif bir nihale tasarlamak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve örnek uygulamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı

Evde nihale yapımı için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Örgü örmeyi bilenler şiş ya da tığ ile nihale yaparken, keçe tasarım ile uğraşanlar da keçeden nihale yapmaktadır. Bunların yanı sıra ahşap çubuklar ya da keçe ponponlarla da çok güzel nihaleler yapmak mümkündür. İsterseniz şişe mantarlarını kullanarak da kolay bir şekilde nihale yapmanız mümkün. Elinizdeki şişe mantarı sayısına göre farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Eğer nihale yapımına yetecek kadar şişe mantarı yoksa hobi malzemesi satan yerlerde şişe mantarı temin edebilirsiniz. Bu konuda size ilham verebilecek bazı çalışmaları aşağıda paylaşıyoruz.

Şişe Mantarı ile Nihale Nasıl Yapılır?

Ahşap bir dikdörtgen çerçeve ve bunun içini kaplamaya yetecek kadar şişe mantarı temin ederek aşağıdaki gibi bir çalışma yapabilirsiniz. Böyle bir uygulama yapmak isterseniz şişe mantarlarını yatay olarak tutarak bunlara yapıştırıcı sürdükten sonra ahşap çerçevenin içine yapıştırmanız yeterlidir. Çerçevenin içini dikkatli bir şekilde doldurduğunuzda aşağıdaki gibi güzel bir nihaleye sahip olabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı
Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı

Yuvarlak bir kontraplak üzerine şişe mantarlarını yapıştırarak da nihale yapılabilir. Böyle bir uygulama yapacağınız zaman şişe mantarlarını bütün olarak kullanabilir ya da bıçak ile birkaç parçaya bölerek de kullanabilirsiniz. Kontraplak yoksa şişe mantarlarını yuvarlak oluşturacak şekilde yan yana yapıştırdıktan sonra bunların etrafına şerit şeklinde bir keçe ya da ince bir kurdele yapıştırabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı-1
Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı-1

Şişe mantarı ile kolay nihale yapmak isterseniz ilk olarak şişe mantarlarını kesme tahtasına alarak bıçak ile ince halkalar şeklinde kesin. Daha sonra bunların yanlarına delik açarak buradan ince bir tel veya ip geçirerek aşağıdaki gibi güzel bir nihale yapmayı deneyebilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı-2
Şişe Mantarı ile Nihale Yapımı-2

Bu yazımızda şişe mantarından nihale yapabileceğiniz kolay kendin yap çalışmalarından örnekler paylaştık. İsterseniz siz de bu çalışmaların aynısını yapabilir ya da kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Şişe mantarından yapacağınız nihalelerle aynı tasarıma sahip bardak altlıkları yaparak bunları takım olarak da kullanabilirsiniz. Evde şişe mantarı ile bardak altlığı yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişe mantarından bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial