Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı ile nasıl damga yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Damga mühür şeklinde bir süsleme olup bununla kağıt ya da kumaş üzerine istenen desenler kolay bir şekilde çıkarılabilir. Siyah, mavi, kırmızı ya da farklı renklerde yapılan damgalar zarif ve şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Çocukların yaptığı patates baskısına benzer bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Evde kendi zevkinize uygun güzel bir damga yapmak isterseniz bu yazımız çok işinize yarayabilir.

Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır?

Evde şişe mantarı ile damga yapmak oldukça kolaydır. Yağ şişeleri başka içeceklerin cam şişelerinin ağzından çıkardığınız mantarlar varsa bunları damga yapmak için kullanabilirsiniz. Yapacağınız damgaları zarf ya da kağıt üzerine basabilir. Bunlarla kartona ya da kumaşa harika baskılar yapabilirsiniz. Çocuğunuz için de baskı yaparken kullanması için farklı desenlerde damgalar yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve resimli anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  •  İstediğiniz sayıda şişe mantarı
  • Siyah keçeli kalem ( mantara desen çizmek için )
  • Falçata ya da buna benzer ince uçlu sivri bir nesne ( şişe mantarını oymak için )
  • Siyah mürekkep
  • Kağıt
Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır-1
Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır-1

Uygulamanın yapımında süngerimsi yapıda olan şişe mantarları kullanılmalıdır. Şişe mantarı sert olursa oymaya çalışırken dağılabilir. İsteyenler siyah mürekkep yerine başka renk mürekkep de kullanabilirler.

Şişe Mantarı ile Damga Yapımı

Damga yapmak için 1 tane şişe mantarı olması yeterlidir. Bunun üzerine nasıl bir desen yapacağınıza karar verdikten sonrası ise oldukça kolay. Mantarı oyarken zorlanmamak için ince detayı olmayan kalp, üçgen, baklava gibi basit desenleri tercih edebilirsiniz. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdiyseniz aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak şişe mantarının yukarı tarafına siyah keçeli kalem ile istediğiniz bir deseni çizin.
  • Sonraki aşamada çizginin üzerinden dikkatli bir şekilde keserek fazlalık mantar parçalarını çıkarın. Bunu yaparken çok derin kesmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde şişe mantarı parçalanabilir.
  • Son olarak desenin içini siyah mürekkep ile doldurun.
  • Yaptığınız damgayı kağıt ya da kartonun üzerine basarak nasıl durduğunu kontrol edebilirsiniz.

Yapacağınız şişe mantarından damgaları düz hediye paketlerinin süslemesinde, pano yapımında ve daha birçok farklı çalışmada kullanabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, şişe mantarından damga yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır-2
Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır-2
Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır
Şişe Mantarı ile Nasıl Damga Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial