Şişe Mantarı ile Nasıl Baskı Yapılır?

Şişe Mantarı ile Nasıl Baskı Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı ile nasıl baskı yapılır? başlığı altında okul öncesi çocuklar için kolay ve güzel bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz. Boya ve çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan baskı çalışmaları sayesinde çocuklar okulda ve evde daha verimli vakit geçirebilirler. Başta patates olmak üzere birçok meyve ve sebze kullanılarak baskı yapılabilir. Bunların yanı sıra şişe mantarı da baskı çalışması yapmak için uygun bir malzemedir. Süngerimsi bir yapıda olan bu malzeme kullanılarak çok güzel baskı çalışmaları yapılabilir.

Şişe Mantarı ile Nasıl Baskı Yapılır?

Şişe mantarı baskısı yapmak için 1 tane şişe mantarı, uygun renkte boyalar ve diğer detayları yapmak için de ince uçlu bir fırça gerekmektedir. Evinizde cam şişe varsa bunların tıpaları bu uygulama için kullanılabilir. Uygulamayı yapmak için sulu boya ya da guaj boya kullanılmaktadır. Baskı beyaz bir kağıt ya da istenen renkte bir fon kartonu üzerine yapılabilir. Şişe mantarı baskısı ile en kolay yapılacak tasarımlardan başlıcaları çiçek ve hayvan figürleridir. Uygun renkler kullanılarak şişe mantarı baskısı ile kurbağa, kaplumbağa, uğur böceği, tavşan, kedi ve köpek gibi birçok farklı hayvan yapılabilir.

Uygulamayı yapmak için ilk olarak kullanılacak olan boyadan birazı küçük bir kaba dökülür. Daha sonra şişe mantarı di tutularak yuvarlak olan yeri bu boyaya batırılır. Şişe mantarının boyalı tarafı kağıdın üzerine bastırılır ve kaldırıldığı zaman kağıdın üzerine istenen renkte bir yuvarlak şekil çıkar. Bu aşamadan sonrasında boya ve fırça ile diğer parçalar yapılarak uygulama tamamlanır.

Şişe mantarı baskısı ile çiçek yapmak isterseniz bir mantarın etrafına bant ile şişe mantarlarını tutturun. Bu şekilde şişe mantarlarını boyaya batırıp kağıda bastırdığınızda ortaya güzel bir çiçek şekli çıkacaktır. Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz sayıda çiçek ya da hayvan figürünü kağıt ya da karton üzerine yapabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz şişe mantarı ile baskı çalışmasını sadece çocuklar değil büyüklerde yapabilir. Şişe mantarı baskısı ile evde çok güzel dekoratif panolar yapabilir ya da uygun boyalar kullanarak kumaş üzerine baskı çalışmaları yapabilirsiniz. İsterseniz şişe mantarı ile güzel bir damga da tasarlamanız mümkün. Kağıt ya da karton üzerine güzel bir kalp deseni çıkarmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişe mantarı ile kalpli damga yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarı Baskısı ile Kaplumbağa Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Kaplumbağa Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Uğur Böceği Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Uğur Böceği Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı
Şişe Mantarı Baskısı ile Tavşan Yapımı-1
Şişe Mantarı Baskısı ile Tavşan Yapımı-1
Şişe Mantarı Baskısı ile Civciv Yapımı-1
Şişe Mantarı Baskısı ile Civciv Yapımı-1

Bir cevap yazın