Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı ile kalpli damga yapımı evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir kendin yap çalışmasıdır. Süsleme amacı ile kullanılan farklı desenlerde damgalar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde kağıt, karton ya da kumaş üzerine farklı renk ve desenlerde çok güzel süslemeler yapılmaktadır. İsterseniz evde bu damgalardan kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Evde şişe mantarı varsa bunu kullanarak güzel bir kalpli damga yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı

Evde şişe mantarından damga yapmak çok kolaydır. Şişe mantarı süngerimsi bir yapıya sahip olduğu için bunu oymak ve yontmak kolay olmaktadır. Kalpli damga yapmak için de şişe mantarı oyulmaktadır. Şişe mantarını oyarken sorun yaşamamak için bunun sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Sert bir yapıda olan şişe mantarı oyarken dağılabilir ve böyle bir durumda bütün emeğiniz boşa gider. Bu tür aksilikler yaşamama için süngerimsi olan şişe mantarlarından kullanmalısınız.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şişe mantarı
  • Falçata ya da şişe mantarını oymaya yarayacak keskin ve ince uçlu bir cisim.
  • Siyah keçeli kalem
  • Siyah mürekkep
  • Kağıt
Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-1
Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-1

Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Nasıl Yapılır?

Listede verdiğimiz malzemeler hazır ise hemen aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz. İlk olarak şişe mantarının yuvarlak yerine kalp çizerek işe başlayın. Sonrasında çizginin üzerinden falçata ile dikkatli bir şekilde geçerek fazlalıkları kesin.

Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-2
Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-2

Şişe mantarını oyarken çok derin kesik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde parçalanabilir. Şişe mantarının fazlalıkları oyduktan sonra aşağıdaki gibi bir kalp deseni oluşacaktır.

Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-3
Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-3

Sonraki aşamada bu kalbin içini siyah mürekkep ile boyayın ve damgayı kağıda bastırarak kalp desenini çıkarın.

Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-4
Şişe Mantarı ile Kalpli Damga Yapımı-4

Bu uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz sayıda kalp desenini kağıt ya da kartona çıkarabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak kalp yerine başka figürler de yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu yazımızda evde kalpli baskı yapımı hakkında güzel bir örnek çalışmayı sizlerle paylaştık. Bu tür konular ilgi alanınıza giriyorsa daha önceden paylaştığımız, şişe mantarı ile nasıl damga yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial