Şişe Mantarı ile Dekoratif Vazo Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı ile dekoratif vazo yapımı sayesinde evde sade görünümünden sıkıldığınız vazoları yenileyerek daha şık bir hale getirebilirsiniz. Salon ve oturma odasında dekoratif vazo kullanımı oldukça yaygındır. Düz bir tasarıma sahip olan cam vazoları daha farklı bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız bunu boyayabilir ya da bu yazımızda bahsedeceğimiz şekilde şişe mantarları ile kaplayabilirsiniz. Şişe mantarından dekoratif vazo yapmak isterseniz bunu için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Dekoratif Vazo Yapımı

Evde şişe mantarından vazo süslemesi yapmak çok kolay olduğu için isteyen herkes bu çalışmayı rahatlıkla yapabilir. Elinizde vazoyu kaplamaya yetecek sayıda şişe mantarı yoksa hobi malzemeleri satan yerlerden şişe mantarı temin edebilirsiniz. Cam şişelere tıpa olarak kullanılan bu mantarlar orijinal halleri ile şık bir görünüme sahip olsa da isterseniz bunları boya ile renklendirebilirsiniz. Bunun için istediğiniz renkte akrilik boya kullanabilirsiniz. Şık bir tasarım yapmak isterseniz simli ya da metalik boyalar kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Cam bir vazo
  • Şişe mantarı
  • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımı için gerekli olan şişe mantarı sayısı cam vazonun boyutuna göre değişebilir.

Şişe Mantarı ile Dekoratif Vazo Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesinde cam vazoyu güzelce yıkayarak temizleyin ve kuruduktan sonra aşağıdaki adımları takip etmeye başlayın.

  • Cam vazoyu yan olarak yerleştirin. Şişe mantarlarından birini alın ve buna yapıştırıcı sürdükten sonra vazonun üzerine hafifçe bastırarak yapışmasını sağlayın.
  • Vazonun her yerini bu şekilde şişe mantarı ile kaplayarak cam vazoyu yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bu uygulamayı sadece vazo değil dekoratif cam kaseleri süslemek için de yapabilirsiniz. Burada önemli olan cam kavanoz ya da kasenin düz bir yüzeye sahip olmasıdır. Güzel bir tasarım olması için şişe mantarlarını yapıştırırken arada boşluk kalmamasına dikkat etmelisiniz. İsterseniz şişe mantarlarını yatay olarak ortadan ikiye bölerek ya da bıçak ile halka halka keserek de kullanmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda, şişe mantarından dekoratif vazo yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Evde şişe mantarı ile farklı çalışmalar yapmak isterseniz bu konuda fikir sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız, şişe mantarından neler yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Şişe Mantarı ile Dekoratif Vazo Yapımı Resimli Anlatım
Şişe Mantarı ile Dekoratif Vazo Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial