Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Şişe mantarı baskısı ile kurbağa yapımı küçük çocukların keyif alarak yapacağı bir uygulamadır. Çocuklar boyama yapmayı sevdikleri için okul öncesi etkinliklerde başta patates baskısı olmak üzere farklı çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür çalışmalarda kullanılacak olan malzemeye istenen şekil verildikten sonra bu boyaya batırılmakta ve sonra kağıt ya da kartona bastırılarak şekil çıkarılmaktadır. Bugün bahsedeceğimiz şişe mantarı baskısı ile kurbağa yapımı da bu çalışmalara güzel bir örnektir. Uygulamanın yapımı içi gerekli olan malzemeleri ve resimli anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı

Şişe mantarı yuvarlak yapısı nedeni ile baskı çalışmaları için uygun bir malzemedir. Şişe mantarı baskısı ile kurbağa, tavşan, kedi, köpek, uğur böceği gibi birçok hayvan figürü yapmak mümkündür. Şişe mantarı ile yapılan yuvarlak şekil boyanıp, gerekli parçalar yapıldıktan sonra ortaya sevimli bir hayvan başı çıkmaktadır. Şişe mantarı baskısı ile tavşan yapmak için ilk olarak şişe mantarı yardımı ile kağıda beyaz ya da yuvarlak bir baş yapın. Daha sonra boya ile uzun kulaklar ve bıyıklar yaparak sevimli bir tavşan yapabilirsiniz. Diğer hayvan figürleri de bu şekilde yapılmaktadır. Şişe mantarı baskısı ile sevimli bir tavşan yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişe mantarı baskısı ile tavşan yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Baskı ile kolay kurbağa yapımı için de aynı yöntem uygulanmaktadır.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane şişe mantarı
 • Kahverengi ve yeşil boya
 • İnce uçlu fırça
 • Kırmızı el işi kağıdı
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Beyaz kağıt ya da karton

Uygulamanın yapımında cam şişelere tıpa olarak takılan şişe mantarı kullanılmaktadır. Evde bundan yoksa hobi malzemeleri satan yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Şişe Mantarı Baskısı ile Nasıl Kurbağa Yapılır?

Şişe mantarı baskısı ile sevimli bir kurbağa yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Küçük bir kabın içine yeşil boyadan biraz boşaltın. Şişe mantarını boyaya batırdıktan sonra kağıdın üzerine iki tane yuvarlak yan yana olacak şekilde bastırın.
 • Bir sonraki aşamada boyayı biraz sulandırarak renginin açılmasını sağlayın. Şişe mantarını boyaya batırdıktan sonra bunu iki koyu yuvarlak halkanın tam ortasına bastırın.
 • İnce uçlu fırça yardımı ile kurbağanın gözlerini yapın. İsterseniz bunun için yeşil keçeli kalem de kullanabilirsiniz.
 • Bu şekilde kağıdın üzerine istediğiniz sayıda kurbağa yapabilirsiniz.
 • Son olarak şişe mantarı ve kahverengi boya aile kurbağaların alt tarafına yuvarlak baskılar yapın.

Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede istediğiniz sayıda kurbağa yapmanız mümkün. İsterseniz kurbağaları farklı renkte de yapabilirsiniz. Bu yöntemi kumaş üzerine baskı yapmak için de kullanmanız mümkün. Evde bu çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda, şişe mantarı baskısı ile kurbağa yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı-1
Şişe Mantarı Baskısı ile Kurbağa Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial