Şiş ile Örgüye Başlama, Ters ve Düz İlmek Atma

Sosyal medyada paylaş

Şiş ile örgüye başlama, ters ve düz ilmek atma konularındaki bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Şiş ile örgü örmek için ilk olarak örgüye başlamayı, düz ve ters ilmek atmayı öğrenmek gerekmektedir. Bu teknikleri öğrendikten sonra siz de evde kendiniz ve sevdikleriniz için kazak, süveter, yelek, atkı, bere, patik ve daha birçok kıyafet ve kışlık aksesuar örebilirsiniz. Bunların yanı sıra bebek battaniyesi, paspas, bardak altlığı ve Amerikan servis gibi farklı dekoratif ürünler de tasarlayabilirsiniz. Örgü örmek çoğu bayanın evde sıkılmadan vakit geçirmesini sağlayan keyifli bir hobidir. Siz de bu keyifli hobi ile uğraşmak isterseniz şiş ile örgüye başlama, ters ve düz ilmek atma hakkındaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şiş ile Örgüye Başlama

Şiş ile ilk kez örgü örecek olanlar genelde örgüye başlama aşamasında zorlanırlar. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda adım adım örgüye başlama aşamasını anlatıyoruz.

  • İpten uzun bir parça alın ve sol elin işaret parmağına bir kaç kere dolayın.
  • İpi sol elin baş parmağına çapraz olarak getirip bir tur ip dolayın.
  • Doladığınız ipi işaret parmağından gelen ipin üzerinden geçirin.
  • Bunu yaptığınızda baş parmağın ön tarafında küçük bir üçgen oluşacaktır. Oluşan bu küçük üçgenin içinden sağ eldeki şişi aşağıdan yukarı şekilde geçirin.
  • İşaret parmağındaki ipten önden arkaya doğru bir tur şişe dolayın.
  • İpi şiş ile birlikte baş parmaktaki üçgenin içinden geçirin.
  • Baş parmaktaki ipi bırakıp şişi çekerek ilmeği oluşturun.

Bu adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak şişe istediğiniz sayıda ilmek atabilirsiniz. Bu konuda daha iyi fikir sahibi olmak isterseniz aşağıda şiş ile örgüye başlama resimli anlatım paylaşıyoruz. İsterseniz daha önceden paylaştığımız, şiş ile örgüye nasıl başlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Şiş ile Örgüye Başlama Resimli Anlatım
Şiş ile Örgüye Başlama Resimli Anlatım

Düz İlmek Nasıl Atılır?

Şişe istediğiniz sayıda ilmek attıktan sonra düz ilmek atarak örgüye başlayabilirsiniz. Örgüye yeni başlayanlar, düz ilmek nasıl atılır diye merak edebilirler. Düz ilmek örmek için ipi örgünün ön tarafına alın. Sonrasında sağ şişi sol şişte bulunan ilk ilmeğe örgünün arka tarafından ve ilmeği yukarıdan aşağıya doğru geçirin. Önden arkaya ipi dolayıp ilmeğin içinden geçirin. Sol şişteki ilmeği bırakarak düz ilmeği örün. Düz ilmek yapımını anlattık şimdi sıra ters ilmek atmaya geldi.

Ters İlmek Nasıl Atılır?

Şiş ile örgü örerken haroşa dışındaki örgü modellerinin çoğunda örneğin arka tarafı ters ilmek ile yapılmaktadır. Şiş örgüsünü yeni öğrenenler; ters ilmek nasıl atılır? bunu öğrenmek isteyebilirler. Ters ilmek için ipi kendinizden yana alın. Şişi de kendinizden yana tutarak ilmek içinden aşağıdan yukarı doğru geçirin. Bir tur arkadan öne doğru ipi dolayıp ilmek içinden geçirin. Sol şişteki ipi bırakıp ilmeği atın.

Bu yazımızda şiş ile örgünün temelini oluşturan bilgileri sizlerle paylaştık. Şiş ve ipiniz hazır ise aşağıda paylaştığımız, ters ve düz ilmek atımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Bu güzel video için KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=YUsLnrbKMZc

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial