Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır
Sosyal medyada paylaş

Silikon tabancası nasıl kullanılır? sorusunun cevabı evde hobi çalışmaları ile uğraşmaya yeni başlayanların işini kolaylaştırabilir. Silikon yapıştırıcı birçok kendin yap çalışmasında karşımıza çıkmaktadır. Bilemeyenler için bu yapıştırıcı hakkında biraz bilgi verelim. Silikon, yapıştırma ve dolgu amacı ile kullanılan bir yapıştırıcı çeşididir. Soğuk ve sıcak silikon olarak ikiye ayrılır. Sıcak silikon sadece yapıştırma amacı ile kullanılırken, soğuk silikon hem yapıştırma hem de dolgu yapımında kullanılmaktadır. Biz bu yazımızda yapıştırma yapmak için kullanılan sıcak silikon tabancası kullanımı hakkında ihtiyacınız olabilecek bilgiler paylaşıyoruz.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Silikon, orta derece bir yapıştırıcı olup koku yapmaz ve iz bırakmaz. Ayrıca silikon ile yapıştırma yaparken herhangi bir hata yapmanız halinde bunu geride leke bırakmadan çıkarabilirsiniz. Sıcak silikon, silikon tabancası yardımı ile kullanılır. Sıcak silikon tabancası, içine silikon mumu konur ve bu mum eridikten sonra tabancanın tetiğine basılarak yapıştırıcı istenen yere rahatlıkla sürülebilir. Silikon tabancasını kırtasiye ve hobi malzemeleri sata yerlerden temin edebilirsiniz. Orta büyüklükte bir silikon tabancası evde yapacağınız hobi çalışmaları için işinizi görecektir. Sıcak silikon tabancasını ilk kez kullanacaksanız ilk olarak silikon mumu alıp bu tabancanın arkasındaki yuvaya yerleştirmelisiniz. Daha sonra mum tabancanın içine girinceye kadar tetiğe basın. Silikon mumun erimesi için tabancayı fişe takıp 5 dakika bekleyin. Sürenin sonunda tabancanın tetiğine basın eğer mum kolayca çıkıyorsa yapıştırıcı kullanıma hazır demektir.

 Silikon Tabancalarının Özellikleri

Silikon tabancalarının kablolu ya da kablosuz modelleri bulunmaktadır. Bazı silikon tabancalarının açma-kapama düğmesi bulunmaktadır. Bunlar kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Tabancayı kullanmaya ara verdiğinizde bunun uygun şekilde durabilmesi için metal dayanağı olan sıcak silikon tabancalarını tercih edebilirsiniz. Bazı silikon tabancaları yalnızca kendi silikon mumu ile çalışırken, bazıları ise farklı silikon mumları ile de çalışmaktadır. Ürünü alırken bu özelliğine dikkat etmelisiniz. İyi bir silikon tabancası içine koyulan silikon mumunu kısa sürede eritebilmelidir.

Bu ürünü ilk kez kullanacak olanlar, sıcak silikon tabancası ile neler yapıştırılır? bunu da merak edebilirler. Sıcak silikon tabancası kullanarak; kağıt, karton, deri, ahşap, kumaş, metal, plastik, cam ve porselen yapıştırılabilir. Bunların yanı sıra sıcak silikon tabancası eva ve keçe yapıştırmak için de kullanılmaktadır. Silikon tabancası yardımı ile küçük parlak taşları ve buna benze süsleme aksesuarlarını yerlerine kolaylıkla yapıştırabilirsiniz.

Silikon Tabancası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sıcak silikon tabancası kullanırken silikonun cildinizle temas etmesinden kaçınmalısınız.
  • Kullandığınız silikon tabancası kablolu ise sıcak silikonun teması halinde bu kablo eriyebilir. Böyle bir soru yaşamamak için silikonun kabloya akmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Silikon tabancası açık iken bunun ucu sıcaktır. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamamak için silikon tabancasının ucunun elinize değmemesine dikkat etmeli ve tabancayı yanıcı nesnelerin üzerine koymamalısınız.
  • Sıcak silikon tabancası ile yapıştırma yaptığınızda yapıştırdığınız her henüz sıcak olacağı için uygulama bölgesine hemen dokunmamanız gerekiyor.
  • Sıcak silikon tabancası ile işiniz bittiği zaman bunun fişini çekmeyi unutmamalısınız.

Bu yazımızda sıcak silikon tabancası kullanımı hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Silikon tabancası almayı düşünüyor ya da yeni aldığınız silikon tabancasının kullanımını öğrenmek istiyorsanız bu yazımız çok işinize yarayabilir. Kuvvetli bir yapıştırıcı olan japon yapıştırıcısının ele yapıştığında nasıl çıkarılacağı konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız, japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial