Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Silikon ile fermuar süsü yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir kendin yap çalışmasıdır. Silikon hem yapıştırıcı hem de dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Silikonun dolgu özelliğinden faydalanarak evde takı, anahtarlık ve çeşitli dekoratif ürünler yapılabilir. Bu yazımızda sizlerle çanta ve kalemlik süslemesi için fermuar süsü yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşmak istiyoruz. Bu kolay tasarım çalışmasını denemek isterseniz silikon ile fermuar süsü yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı

Sıcak silikon küçük bir alet yardımı ile kolay bir şekilde istenen yere sürülebilmektedir. Bu kolay kullanım özelliği nedeni ile evde silikondan anahtarlık yapımı sıkça uygulanmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada da buna benzer bir yöntem kullanılmaktadır. Sıcak silikonu lüçük bir kalıbın içine döküp, dondurarak bu şekilde çok güzel fermuar süsleri yapabilirsiniz. Aynı yöntemi anahtarlık ve dekoratif süs yapımında da kullanmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken silikonun kalıba yapışmasını önlemek için uygulama öncesinde kalıbı yağlamak. Bunu yaptıktan sonra kalıbı silikon ile doldurarak, silikon sertleşene kadar bekleyin. Donan silikonu kalıbın içinden dikkatli bir şekilde çıkardığınızda istediğiniz figür elinizde olacaktır.

Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı
Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz figürde kabartmalı kalıp
 • Her hangi bir bitkisel yağ ya da gliserin
 • Boyamak için akrilik boya ya da oje
 • Asmak için anahtarlık ucu
 • Fırça
 • Sıcak silikon
 • Törpü

Silikon ile Fermuar Süsü Nasıl Yapılır?

Silikon sıcak bir malzeme olduğundan bunu içine dökeceğiniz kalıp ısıya dayanıklı olmalıdır. Uygulamanın yapımında oyun hamurlarının kapağında bulunan kalıpları kullanabilirsiniz. Silikon ve kalıp hazır ise güzel bir fermuar süsü yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak kullanacağınız kalıba birkaç damla gliserin damlatın ve bunu fırça yardımı ile kalıbın her yerine güzelce sürün.
 • Sonrasında silikon tabancası ile kalıbın içine silikon dökmeye başlayın. Kalıp tamamen dolana kadar bu işlemi uygulayın.
 • Kalıptaki silikon donana kadar bu şekilde bekleyin. İsterseniz bu aşamada içinde silikon bulunan kalıbı buzdolabında bekleterek daha çabuk donmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kalıbın içindeki donan silikonu törpü ya da buna benzer ucu sivri bir cisim yardımı ile dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Son olarak bunu istediğiniz renkte akrilik boya ile boyayabilirsiniz. İsterseniz boyama işlemini oje ile de yapmanız mümkün.

Tüm bu aşamalardan sonra fermuar süsü yapımı tamamlanmış oluyor. Bunun üst tarafına sivri bir cisim ile delik açıp buradan anahtarlık ucunu geçirebilirsiniz. Yaptığınız fermuar süsünü çocuğunuzun çanta ve kalemliğine takarak kullanabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda silikon ile fermuar süsü yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde silikon ile güzel bir dekoratif ürün yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız silikon ile dekoratif çiçek nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ypFCZboCypw&t=53s

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial