Şeffaf Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde kendiniz ve sevdikleriniz için kitap ayracı yapabileceğiniz kolay bir yöntem paylaşıyoruz. Şeffaf kitap ayraçları şık görünümü ile ilginizi çekiyorsa sizde bu ayraçlardan yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan koli bandı. Evde bu banttan varsa şeffaf kitap ayracı yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şeffaf Kitap Ayracı Yapımı

Evde şeffaf kitap ayracı yapmak için farklı malzemeler kullanılabilir. Daha önce bu tür çalışmalar yapmadıysanız kolay bir yöntem ile işe başlayabilirsiniz. Koli bandı şeffaf görünümü ve yapışkan özelliği ile bu konuda işinize yarayacaktır. Bandın yapışkanlı olan tarafına kağıt, kurutulmuş çiçek ya da yaprak koyarak şeffaf bir ayraç oluşturabilirsiniz. Burada önemli olan kullanacağınız malzemenin ince olmasıdır. Bu şekilde koli bandının yapışkanlı yerleri birbirine rahatlıkla yapışacaktır. Bu konuda size fikir verebilmek için aşağıda yaprak ve renkli kağıtlar kullanarak yapabileceğiniz iki kolay çalışma paylaşıyoruz.

Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı

Bahçenizde kurumuş yapraklar varsa bunlardan birkaç tanesini kitap ayracı yapmak için kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız kuru yaprak koli bandına uygun boyutta olmalıdır. Aksi halde yapraklar bandın arasından taşarak katların birbirine ayrılmasına sebep olacaktır. Kuru yapraklar ve koli bandı hazır ise şeffaf kitap ayracı yapımına başlayabilirsiniz.

Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Kurumuş Yapraklardan Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
 • Düz bir zemin üzerinde koli bandını açın ve yapışkanlı yerini tersten tutarak yüzeye sabitleyin.
 • Daha sonra yaprakları aralarında biraz boşluk bırakarak koli bandına yapıştırın.
 • Kullanacağınız yaprakların büyüklüğüne göre iki veya üç yaprak yeterli olacaktır.
 • Yaprakları yerleştirdikten sonra koli bandını yukarı doğru katlayıp yaprakların üzerine getirin.
 • Elinizle bastırarak bandın iki tarafının iyice yapışmasını sağlayın.
 • İşlemi uygularken arada hava kabarcıkları kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda içinde kurumuş yapraklar olan şeffaf bir kitap ayracına sahip olabilirsiniz. Aynı yöntemi kurutulmuş çiçeklerle de uygulayabilirsiniz.

Renkli Kağıt ve Koli Bandı ile Kitap Ayracı Yapımı

Şeffaf kitap ayracı yapmak için renkli kağıtlarda kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken ihtiyacınız olan malzemeler; koli bandı, renkli kağıtlar, makas ve kağıt deleceği. Elinizde başka çalışmalardan kalan artık kağıtlar varsa uygulamanın yapımında bunları kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Koli Bandı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Koli Bandı ile Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
 • Koli bandını yapmak istediğiniz kitap ayracına uygun boyutta olacak kadar açın.
 • Bu sırada bandın yapışkanlı tarafı yukarı doğru olmalıdır.
 • Kağıt deleceği yardımı ile renkli kağıtlardan küçük parçalar çıkarın.
 • Daire şeklindeki bu renkli kağıtları koli bandının üzerine aralarında boşluk bırakarak yapıştırın.
 • Üzerini bant ile kapatarak yapıştırdığınızda arasında rengarenk puantiyeler olan şeffaf bir kitap ayracına sahip olabilirsiniz.

Yazımızda sizlerle koli bandı ile şeffaf kitap ayracı yapımı konusunda işinizi kolaylaştıracak örnek çalışmalar paylaştık. Sizde bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak kısa sürede güzel ayraçlar tasarlayabilirsiniz. Elinizde boş karton kutu varsa bununla güzel bir kitap ayracı yapmak için, karton kutudan kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial