Sebze Kurutmanın Püf Noktaları

Sebze Kurutmanın Püf Noktaları
Sosyal medyada paylaş

Sebze kurutmanın püf noktaları, evde kışlık kuru gıda hazırlığı yapanların çok işine yarayabilir. Günümüzde birçok kişi hem organik hem de sağlıklı olduğu için yaz aylarında bazı sebzeleri kurutarak kışın bunları yapacakları yemeklerde kullanmaktadır. Kurutulmuş sebzelerin kendine has kokusu ve tadı ile yemekleriniz daha lezzetli olabilir. Patlıcan, biber, kabak, domates, bamya ve taze fasulye gibi birçok sebze yazın kurutulabilmektedir. Kurutulmuş sebzeler uygun koşullarda muhafaza edildiği zaman bunları bütün kış boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sebze kurutma yöntemleri ve sebze kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Siz de sevdiklerinizle birlikte kışın afiyetle kurutulmuş sebze tüketmek isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Sebze Kurutmanın Püf Noktaları

İlk kez evde sebze kurutacak olanlar bunun zor olduğunu düşünebilirler. Aslında sebze kurutmak oldukça kolaydır fakat bazı detaylara dikkat edilmezse sebzeler kurutulurken ya da kurutulduktan sonra ziyan olabilirler. Böyle bir sorun yaşamamak için sebzeler nasıl kurutulur? bunu bilmek gerekir. Bu konudaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Nemli bir iklimde bulunuyorsanız havadaki nem oranı yüzünden sebzeleri kuruturken çürüyebilirler. Nem oranı yüksek iklimlerde yaşayanlar sebzeleri fırında kurutabilirler.
 • Sebzeleri kurutmak için fırın ısısından ya da güneşten faydalanılır. Sebze kurutmak için uygulanabilecek en sağlıklı yöntem bunları açık havada kurutmaktır.
 • Sebze kurutmak için bunların en ucuz ve taze olduğu zamanı tercih etmelisiniz. Bunun için en uygun zaman ağustos ayıdır. Bu ayda hem sebzeler daha taze ve ucuz olur hem de hava sıcak olduğu için sebzeler daha kısa sürede kurur.
 • Kurutmak için kullanacağınız sebzeler taze ve diri olmalıdır. Ezik olan sebzeler bekleme süresinde çürüyerek diğer sağlam olanlarında çürümesine neden olabilir.
 • Sebzeleri yorgan iğnesi yardımı ile bir ipe geçirebilir ya da temiz bir bezin üzerine yayarak kurutabilirsiniz. Bahçeli bir evde oturmuyorsanız yer tasarrufu açısından sebzeleri ipe geçirerek yüksek bir yere asabilirsiniz.
 • Sebzeleri doğrudan güneşin altında bırakmanız halinde çürüyebilirler. Domates dışındaki sebzeler gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde kurutulmalıdır.
 • Dolmalık olarak kurutacağınız sebzelerin içini oyup, bunları uygun büyüklükte doğradıktan sonra kurutabilirsiniz.
 • Biber kuruturken bunların çekirdeğini çıkarmayı unutmayın. Aksi halde bu çekirdekler biberlerin kurumasına neden olabilir.
 • Sebzeleri ipe sıralarken aralarında biraz boşluk bırakmanız gerekmektedir. Eğer sebzeleri birbirine yapışık şekilde ipe sıralarsanız bazı yerleri kurumayabilir.
 • Sebzeleri ipe geçirirken bunların hepsini tek bir ipe geçirmeniz fazla ağırlık nedeni ile ipin kopmasına neden olabilir.
 • Kurutma işlemi esnasında arada bir sebzeleri kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer arada çürüyenler varsa bunlar diğerlerini de çürüteceği için bu konuda dikkatli olmalı ve çürüyenleri hemen atmalısınız.
 • Sebzeleri kuruturken yağmur yağması halinde bunları hemen içeri almalısınız. Yağmur altında bekletmek sebzelerin ıslanmasına ve dolayısıyla da çürümesine sebep olabilir. Bu yüzden yağışlı havada sebzeleri içerde muhafaza edip, yağmur dindiğinde tekrar yerlerine asmalısınız.
 • Dolmalık biber, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri ipe geçirirken bunları alt tarafları yukarı bakacak şekilde takmalısınız.
 • Sebzeler tıkır olduktan sonra bunları kışın kullanmak için kaldırabilirsiniz.

Havanın durumuna göre sebzelerin kuruması 7 ile 10 gün arasında değişebilir. Evde sebze kurutmak için bu yazdığımız püf noktalarını uygulayabilirsiniz. Emeğinizin ziyan olmasını istemiyorsanız kuruttuğunuz sebzeleri uygun koşullarda muhafaza etmeye özen göstermelisiniz. Kuru sebzeler nem ve ısıdan etkilenerek bozulabileceği için bunları bez bir torbaya koyduktan sonra serin ve nemden uzak bir ortamda saklamanız gerekiyor. Eğer böyle bir imkanınız yoksa sebzeleri buzdolabı poşetine koyarak dolapta güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş sebzelerin böceklenmesinden endişe ediyorsanız poşete bunlarla beraber 1 çak kaşığı kabartma tozu ve 1 diş de kabuklu sarımsak koyabilirsiniz. Kış için kurutulmuş bamya hazırlamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, evde bamya nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial