Şampuan Kutusundan Kumbara Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle şampuan kutusundan kumbara yapımı başlığı altında çok kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Pet şişe ve deterjan kapları geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Bu tarz plastik malzemeleri keserek şekil vermek kolay olduğu için evde çok güzel tasarımlar yapılmaktadır. Biz bugün sizlerle şampuan kutusu ile kumbara yapabileceğiniz eğlenceli bir örnek çalışma paylaşmak istiyoruz. Evde çocuğunuz için sevimli bir kumbara yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Şampuan Kutusundan Kumbara Yapımı

Evde kumbara yapımı için teneke kutu ve plastik kaplar kullanılabilir. Uygun boyutta bir kabın üzerine boyama ya da kaplama yapılarak kısa sürede çok güzel bir kumbara yapılabilir. Bizim sizlerle paylaştığımız örnek uygulamada şampuan kutusu kullanılmış. Bu kutu pembe renkte olduğu için ayrıca boya yapılmamış.

Şampuan Kutusundan Kalemlik
Şampuan Kutusundan Kalemlik

Siz de renkli şampuan kutularından kullanarak çocuğunuz için sevimli bir kalemlik yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kutunun üzerine para geçecek büyüklükte bir delik yapmak ve sonrasında kumbarayı istediğiniz şekilde süslemek. Süsleme yapmak için yapışkanlı eva kullanırsanız bu konuda işiniz daha kolay olacaktır. Kırtasiye ya da hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz renkte yapışkanlı eva bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane şampuan kutusu
  • Kalem
  • Falçata
  • Makas
  • Aynı ya da farklı renklerde yapışkanlı eva

Şampuan Kutusu ile Kumbara Nasıl Yapılır?

Kumbara yapımına başlamadan önce şampuan kutusunun üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkararak güzelce temizleyin. Çizim yapma yeteneğiniz yoksa bir kağıda istediğiniz boyutta ayıcık çizerek bunu kalıp olarak kullanabilirsiniz. Bu ön hazırlık aşamasının ardından uygulamanın yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak falçata yardımı ile şampuan kutusunu ortadan ikiye kesin.
  • Daha sonra evanın üzerine kalem ile ayıcık çizerek bunları makas ile düzgün bir şekilde kesin.
Şampuan Kutusundan Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
Şampuan Kutusundan Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
  • Kestiğiniz şampuan kutusunun üst kısmına falçata ile para geçecek büyüklükte bir kesik yapın.
  • Bu şekilde kumbarayı yaptıktan sonra eva ile hazırladığınız ayıcıkları üzerine yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kumbara kullanıma hazırdır. İsterseniz kumbaranın üzerine ayıcık yerine başla figürler de yapabilirsiniz. Eva yerine fon kartonu ya da keçe gibi malzemelerle de süsleme yapılabilir. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda şampuan kutusundan kumbara yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe ile sevimli bir kumbara yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden kumbara yapımı resimli anlatıma göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial