Salonda Orta Sehpa Nasıl Kullanılır?

Salonda Orta Sehpa Nasıl Kullanılır
Sosyal medyada paylaş

Salonda orta sehpa nasıl kullanılır? sorusunun cevabı sadece bu mekanı güzelleştirmek için değil yer tasarrufu sağlamak bakımından da son derece önemlidir. Günümüzde orta sehpa salon dekorasyonu için sık tercih edilen bir üründür. Büyük salonlardaki boş görünümü dolduran bu sehpalar küçük salonlarda da vazo ve biblo gibi dekor ürünlerinin yanı sıra kitap, dergi ve gazeteleri muhafaza etmek için de kullanılır. Bu anlamda sehpaların büyük oranda yer tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz. Dekorasyon trendleri arasında her zaman kendine yer bulan ve çok amaçlı kullanım imkanı sunan bu ürünlerin birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bu yazımızda orta sehpa modelleri konusundaki bilgilerin yanı sıra orta sehpanın dekorasyonda kullanımı hakkında da işinizi kolaylaştıracak tüyolar bulabilirsiniz.

Orta Sehpa Modelleri

Salonların vazgeçilmez aksesuarlarından birisi olan orta sehpalar dekor amaçlı kullanıldığı için birçok farklı modeli mevcuttur. Yuvarlak, kare ve dikdörtgen şekillerin yanı sıra farklı geometrik şekillere sahip tasarımlar da bulunmaktadır. Orta sehpalar ahşap, mermer, cam gibi farklı malzemelerden üretilmektedir. Üzeri fayans kaplı ve altlarında tekerlek bulunan modeller aynı zamanda dar salonlarda yemek ve servis masası işlevi de görmektedir. Günümüzde çoğu evin salonu yeterli büyüklüğü sahip olmadığı için orta sehpa modelleri iki katlı bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu sehpaların altlarındaki bölmelere kitap, dergi, gazete gibi ortalıkta yayıntı yapabilecek her türlü nesne yerleştirilebilmektedir. Böylece küçük salonlarda oluşan dağınık görüntünün önüne geçilebiliyor. Sehpaların üzerine ise vazo, biblo gibi dekor ürünleri yerleştirilerek ayrıca vitrin kullanmaya gerek kalmayabiliyor. Gerektiğinde servis masasına dönüşebilen orta sehpa modelleri bu özellikleri nedeni ile her evin ihtiyaçlarından birisidir. Orta sehpaların boyutu ve şekli kullanım amaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

Orta Sehpa Salonda Nereye Koyulur?

Orta sehpa için salonda en uygun yer merkezi olması bakımından, oturma grubunun arasında ortada oluşan boş alandır. Merkezi bir yerde bulunan orta sehpa dekoru güzelleştirmek ve salonu boş görünümden kurtarmak bakımından önemlidir. Normal sehpalara oranla büyük boyutta olmaları nedeni ile orta sehpaları adına uygun şekilde tam ortaya yerleştirmek gerekir. Kenarda duran bir sehpa pek hoş görünmeyecektir. Salonun boyutu büyük de olsa küçük de olsa bu tarz sehpalar ortaya yerleştirilmeli. Salonda halı kullanılmasa bile orta sehpanın altına, boyutuna uygun bir yaygı serilerek dikkat çekici bir dekorasyon yapılabilir.

Orta Sehpanın Üzeri Nasıl Düzenlenir?

Orta sehpanın üzerine vazo, kase ve biblo gibi dekor ürünleri koyulabilir fakat bunlar çok büyüt boyutta olmamalı. Ayrıca çok sayıda ürün yerleştirilmesi sıkışık ve çirkin bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden orta sehpanın üzerine güzel bir örtü serilmeli ve ortaya zarif dekor ürünleri yerleştirilmelidir. Sehpanın alt gözü yoksa aşırıya kaçmadan gazete ve dergiler de koyulabilir. Alt gözü olan orta sehpalarda bu bölmelere görüntü kirliliği oluşturabilecek ürünler koymaktan kaçınılmalıdır. Üzeri tamamen boş olmayacak şekilde evin dekorunu tamamlayacak bir yerleşim düzeni ile orta sehpa amacına uygun bir şekilde kullanılabilir.

Orta Sehpa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Orta sehpa alırken sezonun trendleri kadar bu ürünün kalitesine ve evin genel dekoruna da dikkat edilmelidir. Odanın büyüklüğüne uygun boyutta bir tasarım yerinde bir tercih olacaktır. Ev klasik bir şekilde dekore edilmişse ahşap orta sehpa ile dekor tamamlanabilir. Modern bir salon dekorasyonu yapmak için cam sehpa kullanılabilir. Sade görünen bir salon için fayans ya da mermer görünümlü bir orta sehpa daha zengin görüntü oluşturmaya yardımcı olabilir. Farklı tasarımlardan hoşlananlar klasik modeller yerine asimetrik tasarımlar arasından zevklerine uygun bir seçim yapabilirler. Aydınlık ve ferah bir salon için beyaz renkli orta sehpa kullanılması uygun olacaktır. Bu sehpalar odanın merkezine yerleştirileceği için çok büyük ya da küçük olmamalıdır. Gereğinden büyük bir orta sehpa göze rahatsızlık verebileceği gibi çok küçük bir sehpa da odanın içinde eğreti durabilir. Orta sehpa alırken bunun salonunuzun dekorunu etkileyeceğini göz önünde bulundurarak en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda salonda orta sehpa kullanımı hakkında bazı dekorasyon önerileri paylaştık. Yeni bir orta sehpa almayı düşünenler ve yeni ev kuracak olanlar bu tüyolardan faydalanarak kullanışlı ve şık tasarımlar ile evlerini daha güzel bir hale getirebilirler.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial