Pudra Rengi Salon Dekorasyonu
Sosyal medyada paylaş

Salon dekorasyonu çok önemlidir çünkü bu odayı sadece oturmak için değil misafirlerimizi ağırlamak için de kullanırız. Salonun şık ve güzel görünmesi için uygun eşya ve dekor ürünü seçmek gerekir. Birbiri ile uyumlu olmayan birçok eşyanın sıkışık bir şekilde durduğu salon göze hoş görünmez. Bunun üstüne bir de sehpaların üzerine yığılan vazo ve biblolarla ortaya çok çirkin görüntüler çıkabilir. Bu yazımızda rahat ve şık bir salon için nasıl dekorasyon yapmanız gerektiğini anlatıyoruz. Yeni bir ev kuracak olanlar ya da evinin dekorunu yenilemek isteyenler bu tüyolardan faydalanabilirler.

Salonda Hangi Eşyalar Bulunur?

Salonda hangi eşyaların bulunacağı bu odanın işlevine bağlıdır. Bazı evlerde oturma odası ve salon ayrı ayrı bulunurken, bazılarında ise tek oda aynı işlevi görür. Salon aynı zamanda oturma odası olarak kullanılacaksa oturma grubu, yemek masası ve sandalyeler, vitrin, televizyon, sehpa gibi eşyalar bulunmalıdır. Geniş bir salonunuz varsa bu eşyaların hepsini bulundurabilirsiniz fakat küçük bir salonda bu kadar eşya sıkışıklığa yol açabilir. Küçük salonlarda uygun bir oturma grubu, televizyonu koymak ve vitrin işlevi görebilecek çok büyük olmayan bir tv ünitesi yeterli olacaktır. Oda çok boş kalmasın derseniz küçük ve zarif bir orta sehpa kullanabilirsiniz. Odada boş kalan köşe varsa buralara fiskos masası veya dekoratif puf koyarak değerlendirebilirsiniz. Salon için halı ve perde seçimi de oldukça önemlidir çünkü bu parçalar odanın dekoruna önemli bir katkı sağlar. Oturma grubu ve mobilyaların rengi ile uyumlu bir halı seçerek güzel bir dekor oluşturabilirsiniz. Küçük salonlar için açık renk halı seçimi, odayı daha aydınlık ve geniş göstermek için uygulanabilecek dekorasyon önerilerinden birisidir. Geniş bir salonda yer döşemesi uygun ise yere küçük bir halı sererek, odayı modern dekorasyon trendlerine uygun olarak dekore edebilirsiniz. Salonda çoğu kişi kalın, işlemeli ve güpürlü perde kullanmayı tercih etse de bu her zaman çok doğru bir seçim olmayabilir. Kalın perdeler içeri güneş ışığının girmesini engeller ve bu nedenle oda karanlık ve kasvetli görünebilir. Daha ince perdelerle salonunuz aydınlık ve şık görünecektir. Salon için en uygun perde modelleri arasında bulunan ve pencerenin sadece bir kısmını kapatan, yarım perde modellerini kullanabilirsiniz. Salon için eşya seçimini anlattık şimdi sıra geldi; salon nasıl dekore edilir? sorusunun cevabına.

Salonda Hangi Dekorasyon Ürünleri Kullanılır?

Salonda dekoratif ayna, resim çerçevesi, duvar süsü ve tablo gibi dekor ürünlerini duvarı süslemek için kullanabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken aşırıya kaçıp da gözü yoran bir karışıklık oluşturmamaya dikkat edin. Odanın genel dekoruna uygun vazo ve biblolar da kullanabileceğiniz dekor ürünleri arasındadır. Salonunuzun duvarına monte ettireceğiniz dekoratif raflar da hem mekanı güzelleştirmek hem de yer tasarrufu sağlamak bakımından faydalı olacaktır. Salonunuzu daha modern ve şık bir görünüme kavuşturmak için dekoratif puf modellerinden faydalanabilirsiniz. Koltuk ve masalara sereceğiniz örtüler de odanın dekorunu tamamlamanıza yardımcı olabilir. Koltuk ve çekyatlarda istediğiniz renk dekoratif yastık kullanarak salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.

Salon dekorasyon önerileri konusundaki önemli bir detay da duvar rengi seçimidir. Salonunuzu daha geniş ve ferah göstermek istiyorsanız duvarlar açık renk olmalı. Beyaz çok klasik geliyorsa krem ve şampanya tonlarındaki renkleri de tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda salonunuzu dekore ederken çok işinize yarayacak ip uçları paylaştık. Bu ayrıntılara dikkat ederseniz rahat oturacağınız çok şık bir salon düzenlemesi yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial