Salça Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Yemek, sos ve meze yapımında kullandığımız salçayı sağlıklı bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir. Bazen uygun olmayan saklama koşulları nedeni ile salça bozulup küflenebilir. İster ev yapımı ister hazır salça olsun her iki çeşitte de bu sorunla karşılaşmak mümkündür. Salçanın tamamını bozulmadan ağız tadı ile tüketmek isterseniz, salça nasıl saklanır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Salça Nasıl Saklanır?

Çoğu gıdada olduğu gibi salçanın bozulmasında da nem ve ısı önemli bir rol oynar. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için salça buzdolabında muhafaza edilmelidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde salça mutlaka dolaba koyulmalıdır. Yaz mevsiminde değilseniz ve henüz salçayı açmadıysanız, güneş ışığından uzak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Hangi mevsimde olursa olsun ağzı açılan salça mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Aksi halde don kullanma tarihi geçmese de salça bozulabilir.

Salçayı kullanmak için buzdolabından çıkardıktan sonra işiniz bitince bekletmeden dolaba koymayı ihmal etmeyin. Salçanın uzun süre dışarıda kalması bozulmasına neden olabilir. Salçayı kullanacağınız zaman bunu kabından temiz bir kaşık ile almalısınız. Aksi halde kaşıkta bulunan yemek artıkları salçaya bulaşarak bozulmasına neden olabilir. Evde bulunan salçanın bozulmaması için bunu kullandıktan sonra muhafaza ettiğiniz kabın kapağını sıkı bir şekilde kapatmalısınız. Kapağını açık bırakmanız ya da sıkı kapatmamanız da gıdanın bozulmasını sebep olabilir.

Salçanın Bozulması Nasıl Önlenir?

Salçayı evde kendiniz yapıyorsanız bunu cam kavanoza koymalısınız. Kavanozun kapağının sıkı bir şekilde kapanması gerekmektedir. Salçayı saklamak için özel bir kap kullanıyorsanız içindeki salça bittikten sonra bunu güzelce yıkayıp kurutmalısınız. Kabı temizlemeden yeni salça koyarsanız kabın dibinde kalan eski salçanın kalıntıları bir süre sonra bozularak yeni salçanın da küflenmesine neden olabilir.

Bu yazımızda sizlerle salçanın küflenmesi nasıl önlenir? sorusunun cevabını paylaştık. Bu bilgiler evde yapılan ya da hazır, hem domates hem de biber salçası için geçerlidir. Kendi yaptığınız salçayı kullanıyorsanız bunu kavanoza koyduktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı döküp kapağını o şekilde kapatabilirsiniz. Böylece ev yapımı salçayı daha uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Evde organik salça yapmak isterseniz bu konudaki püf noktaları için domates salçası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial