Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar
Sosyal medyada paylaş

Sakız lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Küçük çocuğu olanların çok sık yaşadığı sorunlardan birisi de kıyafetlerde ve evin çeşitli yerlerinde meydana gelen sakız lekeleridir. Sakız yapışkan yapısı nedeni ile kısa sürede düştüğü yere yapışır ve eğer bu lekeye zamanında müdahale etmezsek başka yerlere de bulaşabilir. Bazen yolda yürürken de ayakkabımızın altına sakız yapışabilir. Böyle bir durumda sakız nedeni ile yürümekte zorlanabiliriz. Sakız lekesini çıkaracak pratik bilgiler sayesinde bu tür sorunlardan kurtulmak artık çok daha kolay. Kıyafetinize, evdeki halıya ve mobilyalara ya da ayakkabınızın altına sakız yapıştı ise aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sakız Lekesini Çıkarmak için Ne Yapılmalı?

Sakız lekesi yapışkan ve inatçı bir leke olduğu için bir an önce bu lekeden kurtulmak gerekir. Sakız lekesini çıkarmak için lekenin olduğu bölgeye soğuk ya da sıcak uygulanmalıdır. Soğuk baskı uygulandığında sakız yapıştığı yerde donacağı için kazıyarak kolaylıkla çıkarılabilir. Bunun için yapmanız gereken buzu sakızın olduğu bölgeye sakız donup sertleşene kadar uygulamak ve sonrasında sert bir cisim ile kazımak. Eğer vaktiniz varsa sakız lekesi olan kıyafeti bir poşete koyarak 1 saat kadar buzlukta beklettikten sonra donan sakızı kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Sakız lekesi olan yere sıcak baskı uygulandığı zaman ise sakız iyice yumuşayacağı için bulunduğu yerden çıkarmak kolaylaşacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey lekenin üzerine ütü ya da saç kurutma makinesi ile sıcak uygulama yapmaktır. Bunu yaparken kıyafetin yanmaması için ısıyı düşük tutmanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde sakız lekesinden kurtulmak isterken kıyafet giyilemeyecek hale gelebilir. Sakız lekesinin meydana geldiği yüzeye göre uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Kıyafete yapışan sakızı doğrudan makineye atmak olmaz. Bu şekilde lekeyi çıkaramayacağınız gibi makinedeki diğer kıyafetlere de sakız bulaşabilir. Bu nedenle yıkama öncesinde sakız lekesini çıkarmalı ve sonrasında kıyafeti makineye atmalısınız. Kazak, gömlek, pantolon, etek gibi her türlü kıyafete yapışan sakızı çıkarmak için en pratik yöntem lekeli bölgeye soğuk uygulama yapmaktır. Bunun için kıyafeti bir poşete koyarak buzluk ya da derin dondurucuda 1 saat bekletebilirsiniz. Bu sürede sakız donacağı için bölgedeki kalıntıyı sert bir nesne ile kıyafete zarar vermeyecek şekilde kazıyarak sakızı çok kolay bir şekilde çıkarmanız mümkün. Bunun yerine sakızın yapıştığı yere buz da sürebilirsiniz. Buzluktan alacağınız buz parçalarını sakız iyice donuncaya kadar bölgeye uygulayın. Sonrasında bir miktar limon ve tuz dökerek bir süre bekletin ve birkaç dakika çitiledikten sonra kıyafeti makinede yıkayın.

Kumaşa Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Kumaşa yapışan sakız lekesini çıkarmak için sakızın yapıştığı yere bir kağıt koyun ve daha sonra kumaşı arka tarafından ütüleyin. Ütünün yaydığı sıcaklık nedeni ile sakız kağıda yapışarak çıkacaktır. Uygulama sonrasında kumaşı özelliğine uygun şekilde yıkayabilirsiniz.

Halıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır? 

Küçük çocuğunuz varsa her an halıda sakız lekesi ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda hemen buzluktan buz alın ve lekenin üzerinde gezdirin. Buz eriyene kadar bunu yaptığınızda sakız yapıştığı yerde donacaktır. Donarak katılaşmış sakızı halıya zarar vermeyecek yapıda sert bir cisimle kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Koltuğa Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Koltuğunuza sakız mı yapıştı? Bunun da kolay bir çözümü var. Koltuğa yapışan sakızı çıkarmak için uygulayabileceğiniz en pratik ve etkili yöntem buz uygulamaktır. Bir poşete buz koyun ve bunu sakızın olduğu bölgede gezdirin. Sakız donduktan sonra sert bir cisim kullanarak, hafifçe kazıdığınızda sakızın çıktığını görebilirsiniz. İsterseniz buz uygulamak yerine sakızı çıkarmak için sıcak uygulamayı da tercih edebilirsiniz. Koltuğun sakız yapışan bölgesine bir kağıt koyun ve ütülemeye başlayın. Ütüden yayılan sıcaklık nedeni ile bir süre sonra sakız kağıda yapışarak çıkacaktır.

Mobilyaya Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Mobilyaya sakız yapıştığında oluşan görüntü oldukça rahatsız edicidir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman buzluktan aldığınız buz küplerini bir poşetin içinde doldurun. İçi buz dolu poşeti mobilyadaki sakız yapışan bölgeye sakız iyice sertleşene kadar uygulayın. Daha sonra donan sakızı mobilyaya zarar vermeyecek sert bir cisimle kazıyarak çıkarın. Uygulamanın ardından kalıntıları temizlemek için yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalayın ve mobilyayı güzelce silin.

Ayakkabının Altına Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Yolda yürürken ayakkabı ya da terliğin altına yapışan sakız sorunu ile zaman zaman karşılaşabiliriz. Bu tür durumlarda en iyi çözüm kumdur. Bir miktar kumu sakız yapışan ayakkabının altına dökün ve bunun üzerinde yürüyün. Bu şekilde kumun yapacağı aşındırma etkisinin yardımı ile sakız ayakkabıdan kolaylıkla çıkacaktır. Eğer kum uygulama imkanınız yoksa ayakkabı ya da terliğin sakız yapışan yerine terebentin sürerek de sorunu çözmeniz mümkün.

Bu yazımızda sakız lekesinden kurtulmak için kıyafete yapışan sakız nasıl çıkarılır, mobilyadan sakız lekesi nasıl çıkar, ayakkabıya yapışan sakız nasıl çıkarılır gibi soruların cevaplarını paylaştık. Sakız lekesini çıkarmak için bu yöntemlerden istediğinizi deneyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial