Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Renkli iplerden dekoratif süs yapımı isteyen herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği bir çalışmadır. Elinizde artık ipler varsa bunları değerlendirmek için size bahsedeceğimiz uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Örgü örmeyi seviyorsanız büyük ihtimalle elinizde artık ipler bulunabilir. Bu iplerden aynı kalınlıkta olanları kullanarak harika bir dekoratif süs yapabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı

İpten dekoratif süs yapmak için her türlü yün ya da penye ip kullanılabilir. Önemli olan bu iplerin kalınlığının birbirine uyması.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renklerde ip
  • Makas
  • Ahşap ya da plastik bir çubuk

Ağaç dalı bulma imkanınız varsa uygulamanın yapımında bunu da kullanabilirsiniz. Böylece ortaya daha şık bir tasarım çıkacaktır.

Renkli İplerden Nasıl Dekoratif Süs Yapılır?

Malzemeler hazır ise ipten dekoratif süs yapımına başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekiyor.

  • İlk olarak iplerin hepsini makas ile eşit boyda kesin. Bunlar ikiye katlanacağı için uzunlularını ona göre ayarlamalısınız.
  • Bu ipleri çubuğa sabitlemek için düğüm atmak gerekiyor. Bunun için ikiye katladığınız ipin üst tarafından parmağınızı geçirerek açtırın ve bunun içinde alttaki ipleri geçirerek düğüm yapın.
  • Diğer ipleri de bu şekilde düğümleyerek çubuğun üzerini doldurun.
  • İpleri çubuğa düğümlerken bunları istediğiniz renk düzeninde şeritler oluşturacak şekilde sıralayın.
  • En son ipin uç tarafını makas ile düz ya da girintili çıkıntılı olarak kesin. İstediğiniz uzunlukta bir ipi çubuğun iki tarafına bağlayarak dekoratif süsü istediğiniz yere asabilirsiniz.

Bu çok kolay el işi çalışması sayesinde şık görünümü ile dikkat çeken dekoratif süsler yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan boncuklar varsa bunları da iplere geçirerek daha farklı bir tasarıma da imza atabilirsiniz. İsterseniz aradaki şeritlerden bazılarını örerek de farklılık oluşturabilirsiniz. Aynı uygulamayı ipleri çubuk yerine yuvarlak bir halkaya düğümleyerek de tapmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu çalışmayı yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, ipten dekoratif süs yapımı resimli anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Elinizdeki artık ipleri değerlendirmek için başka bir çalışma yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kasnaktan duvar süsü yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı
Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial