Puzzle Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Puzzle Türkçe’de yapboz anlamına gelmekte olup, parçalardan oluşan bir resim ya da fotoğrafı birleştirilerek oynanan oyundur. Bu oyunun çocuklar ve yetişkinler için farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çocuklar için daha az sayıda parçadan oluşan puzzle çeşitlerinin yanı sıra yetişkinler içinde 500, 1000, 1500 ve daha fazla parçadan oluşan çeşitler vardır. Bir bulmaca çeşidi olan bu oyunu tek başınıza oynayabilir ya da arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte çözebilirsiniz. İlk kez bu oyunu oynayacak olanların işini kolaylaştırmak için yazımızda, puzzle nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bilgiler paylaşıyoruz.

Puzzle Nasıl Yapılır?

İlk kez puzzle çözecekseniz biraz zorlanabilirsiniz fakat bu durum gözünüzü korkutmasın. İlk etapta 500 parça gibi az parçalı yapbozları tercih edebilirsiniz. Zamanla kendinizi geliştirdikçe daha fazla parça sayısı olanlara geçebilirsiniz. İlk deneyiminizde bulmacayı çözmek epey zamanınızı alıp sizi zorlasa da zamanla geliştireceğiniz puzzle çözme taktiği ile oyunun zevkine varabilirsiniz. Puzzle çözmek için uygun boyutta düz bir zemine ihtiyaç vardır. Bulmacayı çözeceğiniz masa yapbozdan daha geniş olmalıdır. Bu şekilde parçaları zemine rahat görebileceğiniz şekilde yayabilirsiniz.

Puzzle çözmeye başlamadan önce kenar ve köşe parçalarını bir araya toplamalısınız. Sonrasında aynı renkteki parçaları da bir araya getirdiğinizde işiniz kolaylaşacaktır. Yapbozu çözerken kutunun üzerindeki resme bakarak yardım alabilirsiniz. İlk olarak köşelerdeki parçaları yerlerine yerleştirmekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra kenar parçalarının yerlerini bulup çözüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Puzzle Çözmenin Püf Noktaları

Köşe ve kenarları yerlerine yerleştirdikten sonra bunların rengine uygun olan parçaları bir araya toplayıp girinti ve çıkıntılarına bakarak yerlerini bulmaya çalışın. Bu şekilde kenardan içe doğru gidildikçe resim belirginleşmeye başlayacağı için bulmacayı çözmeniz kolaylaşacaktır. Taktiği doğru şekilde uyguladığınızda puzzle çözmek sizin için keyifli bir hobiye dönüşebilir.

Bazen puzzle çok parçadan oluştuğu gibi karışık bir resim de içerebilir. Bu tür durumlarda bulmacayı çözmeniz normalden daha uzun zaman alabilir. Yapbozu doğru bir şekilde çözmek için sessiz bir ortamda olmalı ve bulmacaya odaklanmalısınız. Arada yorulur ya da sıkılırsanız bir süre dinlendikten sonra tekrar devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle yapboz çözümü konusunda işinizi kolaylaştıracak bazı pratik bilgiler paylaştık. Puzzle yapımını daha zevkli bir hale getirmek isterseniz bulmacayı arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte çözebilirsiniz. Bu şekilde sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa evde onun için kolay çözebileceği bir puzzle yapmak isterseniz, eva ile yapboz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial