Porselen Tabak Nasıl Boyanır
Sosyal medyada paylaş

Porselen tabak nasıl boyanır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra porselen tabakları süsleyerek çok güzel dekor ürünleri yapabilirsiniz. Porselen sadece mutfakta kullanılan bir ürün değildir. Bu parlak ve kaliteli ürün biblo ve dekor ürünü olarak da kullanılmaktadır. Başta porselen vazo olmak üzere, tabak, kupa ve mumluklar da dekorasyonda sıkça kullanılmaktadır. Sizin de bu tür şık dekor ürünlerine ihtiyacınız varsa porselen bir tabak alıp, evde bunu kendi zevkinize süsleyerek çok güzel bir dekoratif ürüne sahip olabilirsiniz. Bu önerimiz hoşunuza gittiyse uygulamayı yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Düz beyaz bir porselen tabak
  • İstediğiniz renkte porselen kalemi
  • Islak mendil

Porselen kalemini kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Porselen tabağa yaptığınız desenin yıkandığı zaman çıkmaması için yağ bazlı porselen kalemi kullanmanız gerekmektedir.

Evde Porselen Tabak Boyama

Evde porselen tabak süslemesi yapmak oldukça kolaydır. İstediğiniz renkte bir porselen kalemi alarak tabağın üzerine istediğiniz deseni yapmanız mümkün. Eğer çizim yapma yeteneğinize güvenmiyorsanız beğendiğiniz bir deseni karbon kağıt yardımı ile tabağa rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bunun yerine istediğiniz desende şablon da kullanmanız mümkün. İsterseniz tabağın üzerine bant yapıştırarak tabağa geometrik desenler de çıkarabilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın yapım aşamasına geçelim.

  • İlk önce tabağın üzerine istediğiniz bir çizimi yapın. Kolay desen çıkarmak isterseniz yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden birisini de uygulayabilirsiniz.
  • Tabağa desen yaptıktan sonra bunun kalıcı olmasını sağlamak için deseni porselene sabitlemek gerekiyor. Bunun için tabağı 150 derece fırında 35 dakika bekletmelisiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra kendi tasarımınız olan porselen tabağı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Evde porselen tabak boyamak kolay bir uygulamadır. Çizim yaparken hata yaparsanız bunu ıslak mendil ile silerek düzeltmeniz mümkün. Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemi uygulayarak porselen tabağın kenarına ya da tamamına çok güzel süslemeler yapabilirsiniz. Süsleme yapacağınız porselen tabağın yüzeyi düz ve pürüzsüz olmalıdır. Aksi halde desen yapmakta zorlanabilirsiniz. Evde bu tür hobi çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız, porselen kupaya nasıl kalp deseni yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Biraz dikkat ve özenle siz de aşağıdaki gibi kendi özel tasarımızı yapabilirsiniz.

Porselen Tabak Nasıl Boyanır
Porselen Tabak Nasıl Boyanır
Porselen Tabak Boyama
Porselen Tabak Boyama

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial