Porselen Nasıl Boyanır
Sosyal medyada paylaş

Porselen nasıl boyanır? diye merak edenler için sorunun cevabını ve porselen boyama yöntemlerini bu yazımızda paylaşıyoruz. Porselen dekorasyonda sıkça kullanılan bir malzemedir. Çoğumuzun evinde porselen tabak, kase ve vazo gibi dekor ürünleri bulunur. Bunun dışında kahve ve diğer sıcak içecekleri içmek için de porselen kupa ve fincanlar kullanırız. Beyaz ve düz porselenler çok şık dursalar da bazen sade görünümlerinden sıkılabiliriz. Böyle durumlarda bu porselen parçaları boya ile süsleyerek değişik bir görünüme kavuşturabiliriz. Evde porselen kupa ve tabakları boyayarak bunları özel günlerde sevdiklerimize hediye edebiliriz. Evde porselen boyamak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Porselen Boyamak için Gerekli Malzemeler

  • Düz beyaz bir porselen obje ( kupa, tabak, kase, fincan ya da vazo )
  • Siyah ya da başka renkte porselen kalemi

Evde porselen boyamak için gerekli olan ana malzemeler yukarıda verilmiştir. Bunun dışında porselenin üzerine desen yapmak için karbon kağıt, şablon ya da bant gibi malzemelere de ihtiyacınız olabilir. Porselen kalemini hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Porselenin üzerine çizdiğiniz desenin yıkandığı zaman çıkmaması için yağ bazlı kalemleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Porselen Nasıl Boyanır? 

Başta porselen kupa, tabak ve fincan olmak üzere her türlü düz beyaz porselen objeyi porselen kalemi ile boyamanız mümkün. Uygulama öncesinde porselenin üzerine nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Çizim yeteneğinize güveniyorsanız, porselen kalemini kullanarak doğrudan çizim yapabilirsiniz. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız karbon kağıt ya da bir şablon yardımı ile istediğiniz deseni porselenin üzerine kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Porselen Nasıl Boyanır-1
Porselen Nasıl Boyanır-1

Uygulamaya başlamadan önce porseleni güzelce silerek üzerinde toz olmamasına dikkat etmelisiniz. Yüzeyde bulunan toz ya da başka kalıntılar çalışma yapmanızı zorlaştırmakla kalmaz, çizeceğiniz desenin bozulmasına da neden olabilir. Boya ile süsleme yapacağınız porselenin yüzeyi düz ve pürüzsüz olamalı. Bu şekilde porselene istediğiniz deseni zorlanmadan çıkarabilirsiniz. Porselene boyama yapmak için siyah ve kırmızı porselen kalemi dışında zevkinize uygun başka renkler de kullanabilirsiniz. Porselen kaleminin rengi konusundaki seçim size bağlı.

Porselen Nasıl Boyanır-2
Porselen Nasıl Boyanır-2

Süslemek istediğiniz porselen objenin üzerine bant yapıştırarak da farklı geometrik şekiller oluşturabilirsiniz. Bunun için banttan istediğiniz kalınlık ve uzunlukta parçalar kesmeniz ve bunu porselenin üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Porselenin üzerine bantları yapıştırdıktan sonra bunların arasını porselen kalemi ile boyayın ve bir süre kuruması için bekleyin. Yapıştırdığınız bantları çıkardığınızda porselenin üzerine çok güzel geometrik şekiller çıktığını görebilirsiniz.

Sizlere bahsettiğimiz kolay porselen süsleme teknikleri sayesinde porselen kupa, tabak, fincan ve vazo gibi objeleri daha şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Porselen kalemi ile çizim yaparken herhangi bir hata yapmanız halinde bunu ıslak mendil ile silerek düzeltmeniz mümkün. Porselenin üzerine istediğiniz çizimi yaptıktan sonra bunu 150 derece fırında 35 dakika bekletmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda desen porselene sabitleneceği için kalıcı olacaktır.

Evde keyifli bir hobi ile uğraşmak isterseniz sizlerle paylaştığımız evde porselen boyama yöntemlerini kullanarak harika dekor ürünleri ve hediyelik eşyalar tasarlayabilirsiniz. Kendi yapmış olduğunuz porselen kupa ya da tabakları evde dekor amaçlı kullanabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial