Porselen Kupa Nasıl Süslenir
Sosyal medyada paylaş

Porselen kupa nasıl süslenir? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde porselen kupaları kolay bir şekilde süsleyebilirsiniz. Çay ve kahve gibi sıcak içecekleri tüketmek için kullandığımız porselen kupalar güzel görünümleri ile dikkat çekmektedir. Düz beyaz ya da başka renkte bir porselen kupa alıp, bunu evde kendiniz süsleyerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. İstediğiniz renkte bir porselen kupa alarak buna istediğiniz şekilde desenler çizebilir ya da yazı yazabilirsiniz. Az sonra size anlatacağımız pratik yöntemlerden istediğinizi uygulayarak sevdikleriniz için özel olarak porselen kupalar tasarlayabilirsiniz. İsterseniz bu tarz hediyelik kupalar yapıp bunları satarak ek gelir de elde edebilirsiniz. Evde porselen kupa süslemek isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve porselen süsleme yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Porselen Kupa Süslemek için Gerekli Malzemeler

Evde porselen kupa süslemesi yapmak isterseniz bunun için düz bir porselen kupaya ihtiyacınız var. Her renk porselen kupayı süsleyebilirsiniz fakat beyaz porselen kupaya yapılan süslemelerin daha şık durduğunu da hatırlatmak isteriz. Kupanın üzerine desen yapmak için porselen kalemi kullanmanız gerekiyor. Çizdiğiniz desenin yıkandığı zaman çıkmaması için yağ bazlı porselen kalemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kırtasiyelerde ve hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz renkte porselen kalemi bulabilirsiniz. Şık bir tasarım yapmak için siyah renkte porselen kalemi kullanabilirsiniz. Gösterişli tasarımlardan hoşlanıyorsanız porselen kupayı simle de boyamanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Porselene çizim yaparken herhangi bir hata yaparsanız bunu düzeltmek için ıslak mendile ihtiyacınız olabilir. Eğer çizim yapma yeteneğiniz yoksa istediğiniz bir şablon, karbon kağıt ya da bant kullanarak da porselen kupaya güzel bir desen çıkarmanız mümkün.

Evde Porselen Kupa Nasıl Süslenir?

El yapımı hediye denince ilk akla gelen seçenekler arasında porselen kupa süslemesi bulunmaktadır. Doğum günü, sevgililer günü gibi tüm özel günlerde sevdikleriniz için özel kupalar tasarlayarak onlara güzel bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Evde porselen kupa süslemek için uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İsterseniz porselen kupaya istediğiniz gibi şekiller çizerek güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Zarif bir süsleme yapmak isterseniz kupanın üzerine porselen kalemi ile küçük noktalar yapabilirsiniz. Beyaz porselen kupaya büyük bir kalp yapıp bunun içini istediğiniz renkte boyayabilir ya da kupanın üzerini minik kalplerle süsleyebilirsiniz. Beyaz porselen kupanın üzerine siyah porselen kalemi ile romantik yazılar ya da isim de yazabilirsiniz. Eğer çizim yapma yeteneğinize güvenmiyorsanız bir karbon kağıt ya da şablon yardımı ile istediğiniz deseni kolay bir şekilde kupanın üzerine çıkarabilirsiniz. Daha modern bir tasarım oluşturmak isterseniz bant ile porselen kupanın bazı yerlerini kapatıp, geri kalan yerleri boyayın. Yapıştırdığınız bandı kaldırdığınızda ortaya çok güzel şekiller çıkacaktır. Porselen kupayı süslerken isterseniz bunun her tarafına çizim yapabilir ya da sadece bazı yerlerini süsleyip geri kalanını olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Porselen kupaya desen çıkarmak için bu bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Porselen tabak, fincan ve diğer objeleri de bu yöntemleri kullanarak süsleyebilirsiniz. Yapacağınız porselen süslemesinin güzel olması için bu objelerin düz ve pürüzsüz bir yapıda olması gerekmektedir. Aksi halde yapacağınız çizimler istediğiniz gibi güzel durmayabilir. Yaptığınız desenin kalıcı olmasını sağlamak için bunu porselene sabitlemeniz gerekiyor. Bunun için süsleme yaptığınız porselen kupayı 150 derece fırında 35 dakika boyunca bekletmelisiniz. Tüm bu aşamalardan sonra kendi tasarladığınız porselen kupayı kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Evde porselen kupa süslemek isterseniz aşağıdaki görsellerden ilham alabilirsiniz. Bu tarz çalışmalar yapmaktan hoşlanıyorsanız, evde kolay porselen fincan süsleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Porselen Kupa Nasıl Süslenir
Porselen Kupa Nasıl Süslenir
Porselen Kupa Nasıl Süslenir-1
Porselen Kupa Nasıl Süslenir-1
Porselen Kupa Nasıl Süslenir-2
Porselen Kupa Nasıl Süslenir-2

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial