Porselen Çatlakları Nasıl Yok Edilir?

Porselen Çatlakları Nasıl Yok Edilir
Sosyal medyada paylaş

Porselen çatlakları nasıl yok edilir? sorusunun cevabını ve çatlayan porselenleri tamir etmek için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Mutfağımızda kullandığımız demlik, fincan ve tabakların yanı sıra porselen biblo olarak da kullanılan bir üründür. Sağlıklı bir ürün olduğu için yemek tabağı ve fincan olarak porselen parçaları kullanırız. Evimizin dekorunu güzelleştirmek için şık ve zarif dekor ürünlerine ihtiyaç duyduğumuzda da ilk tercihimiz porselen olur. Cama oranla fiyatı daha pahalı bir ürün olsa da sağlam yapısı nedeni ile uzun yıllar kullanılabilir. Yemek masalarının güzelliğini tamamlayan ve salona daha şık bir hava katan porselen parçalar kullanım hatasından ya da bir kaza sonucu çatlayabilir. Böyle bir durumda ilk akla gelen çatlayan porselen parçayı çöpe atmaktır. Bu şekilde en sevdiğiniz takım bozulabilir ya da salonunuz güzel bir dekoratif üründen mahrum olabilir. Çatlayan porseleni atmadan önce bunu tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Çatlayan Porselen Nasıl Tamir Edilir?

Çatlayan porseleni tamir etmek zor bir iş gibi görünse de doğru yöntemi bildikten sonra bu iş sandığınız kadar zor olmayabilir. Porselendeki çatlağın durumuna göre kullanılacak olan yöntem değişebilir. Eğer porselendeki çatlak çizik şeklinde ise işiniz oldukça kolay. Çatlağın biraz daha derin olduğu ya da parçanın kırıldığı durumlarda işiniz biraz daha zor olabilir. En sevdiğiniz porselen parçayı tekrar kullanılabilir hale getirmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Kırılan Porselen Ne ile Yapıştırılır?

Porselen tabak, çaydanlık, fincan ya da diğer ürünler kırıldığında akla ilk gelen soru; porselen ne ile yapıştırılır? olmaktadır. Uygulanan yöntemin başarılı olması için kuvvetli bir yapıştırıcı kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra kırılan parçayı yerine doğru bir şekilde yerleştirmek de oldukça önemlidir. İlk olarak kırılan porselenin parçalarını bir araya toplayın. Aralarda porselen kırığı ve toz kalmaması için uygun bir fırça ile kırık yerleri temizleyin. Bunu yaparken fazla baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Porseleni yapıştırmak içi kuvvetli bir yapışkan türü olan Japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcı elinize yapıştığında çıkarmak zor olacağı için uygulama sırasında dikkatli olmalısınız. Kırık porselen parçaların her iki tarafına da yapıştırıcı sürün ve parçaları birbirine tutturarak yapıştırıcı kuruyana kadar bekleyin.

Porselendeki Çatlakları Yok Etmek için Süt

Çok pratik olan bu yöntem sayesinde çatlayan porseleni atmak yerine kolay bir şekilde tamir edebilirsiniz. Çatlayan porselen tamiri için bir tencere ve süte ihtiyaç var. Tamir etmek istediğiniz porseleni tencerenin içine dikkatli bir şekilde yerleştirin. Daha sonra bunun üzerini örtecek kadar süt ilave edin. Ocağı kısık ısıya getirin ve 45 dakika kaynatın. Uygulama sonrasında porselendeki çatlağın yok olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bu pratik yöntemler sayesinde artık çizilen ya da çatlayan porselenleri evde kolay bir şekilde tamir edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial