Ponponlu Perde Tutacağı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ponponlu perde tutacağı yapımı örgü örmeyi gerektiren bir uygulama gibi görünse de zor bir teknik kullanılmadığı için rahatlıkla yapılabilir. Tığ ile zincir çekebilen herkesin ponponlu perde tutacağı yapması mümkündür. Eğer zincir çekmeyi bilmiyorsanız ipleri saç örgüsü gibi örerek de bunlara zincir görünümü verebilirsiniz. Son dönemlerde perde tutacağı ev dekorunda sıkça kullanıldığı için biz de bugün sizlerle örgü perde tutacağı yapabileceğiniz kolay bir el işi çalışması paylaşmak istedik. Perdelerinizi ponponlu bir tutacak ile süslemek isterseniz bunun için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • Tığ
  • Makas

Ponponlu Perde Tutacağı Nasıl Yapılır?

Ponponlu perde tutacağı yapmak için elinizde aynı ya da farklı boyutlarda birkaç tane ponpon bulunması gerekiyor. Bu yüzden işe ilk olarak ponpon yapmakla başlamalısınız. Yün ipleri parmağınıza, çatala ya da bir kartona sararak evde kolay bir şekilde ponpon yapabilirsiniz. Ponpon yapmayı bilmiyorsanız kolay ponpon yapımı ile ilgili konularımıza göz atarak bunu öğrenebilirsiniz. Güzel bir tasarım yapmak için ponponları farklı büyüklükte yapmanız daha uygun olabilir. Zarif görünen bir perde tutacağı yapmak isterseniz 4 tane ponpon yeterli olacaktır. Ponponlar hazır ise ponponlu perde tutacağı nasıl yapılır? bunu aşağıda adım adım anlatıyoruz.

  • İlk olarak farklı renkteki yün ipler ile uzun zincirler yapın.
  • Bir sonraki aşamada bu zincirlerin ucuna ponponları ekleyin.
  • Tüm bu aşamaların ardından uçlarında ponpon takılı olan zincirleri perdeye bağlayarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada 4 tane uzun zincir yapılmış. Bunların uçlarına ponpon, püskül ve kalp şeklinde motifler takılarak süsleme tamamlanmış. Siz de kendi el becerinize göre ponponların yanı sıra aralara bu tür küçük motifler ile süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz ince ipler kullanarak daha ince zincirler oluşturabilir ve bunların ucuna minik ponponlar takabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin beğeninize bağlı.

Ponponlu perde tutacağı yapmak sizin için evde yapabileceğiniz keyifli bir uğraş olabilir. Böyle güzel bir perde tutacağını evinizin salonunda ya da çocuk odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Perde tutacağı yaparken kullanacağınız renklerin seçiminde perdenin ve odadaki diğer dekor ürünlerinin rengini dikkate alırsanız ortaya çok güzel bir dekor ürünü çıkacaktır.

Ponponlu Perde Tutacağı Yapımı
Ponponlu Perde Tutacağı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial