Ponponlu Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ponponlu kitap ayracı yapımı kolay bir el işi çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Evde en sık denenen kendin yap çalışmaları arasında kitap ayracı yapımı da bulunmaktadır. Kağıt, karton, ahşap, keçe ve eva kağıdı gibi birçok malzeme kullanılarak evde kitap ayracı yapmak mümkündür. Sitemizde bu konudaki birçok örnek çalışmayı bulabilirsiniz. Bugün sizlere bahsedeceğimiz ponponlu kitap ayracı yapımı da bu çalışmalardan birisidir. Örgü örmeyi seviyorsanız, büyük ihtimalle elinizde başka çalışmalardan artan yün ipler bulunabilir. Size bahsedeceğimiz çalışmayı yaparak bu ipleri değerlendirme imkanı da bulabilirsiniz. Kendiniz ya da sevdikleriniz için ponponlu kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte yün ip
  • İpin kalınlığına uygun bir tığ
  • Makas
  • Kitap ayracının ucuna takacağınız süsü yapmak için keçe ya da yün gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Ponponlu Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Ponponlu kitap ayracı yapmak için ponponun yanı sıra diğer uca takılacak başka bir aksesuara daha ihtiyaç vardır. Bu nedenle ayracı yapmaya başlamadan önce bu aksesuarı hazırlamanız gerekiyor. Keçe ya da yün ip ile istediğiniz küçük bir figürü yapın. Bu konuda kalp, çiçek, yıldız gibi birçok farklı  seçeneğiniz var. Kendi zevkinize uygun bir figür hazırladıktan sonra ponponlu kitap ayracı yapımına geçebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

  • Kitap ayracının ucuna takacağınız ponponu yapmakla işe başlayın. Eğer yün ip ile ponpon yapmayı bilmiyorsanız çatal ile ponpon yapımı yazımıza göz atarak kolay ponpon yapımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Güzel bir tasarım oluşturmak için yapacağınız ponpon çok büyük olmamalı.
  • Ponponu yaptıktan sonra bunun bitiş yerine tığı geçirin ve istediğiniz uzunlukta zincir yapın.
  • Son aşamada yaptığınız figürü de zincirin bitiş yerine geçirin.
  • Tüm bu aşamaların ardından uygulamanın yapımı tamamlanmış oluyor. Tasarımı size ait olan bu kitap ayracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde evde çok güzel kitap ayraçları yapabilirsiniz. Bunları kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Kitap ayracını yaparken isterseniz ponpon ve zinciri aynı renk ip ile yapabilir ya da her ikisini farklı renklerde de yapabilirsiniz. Evde yünden ponponlu kitap ayracı yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Ponponlu Kitap Ayracı Yapımı
Ponponlu Kitap Ayracı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial