Ponpondan Neler Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Ponpondan neler yapılır? sorusunun cevabını merak edenler için bu yazımızda konu ile ilgili çok güzel örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Ponpon yün veya başka ip çeşitleri ile yapılan farklı boyuttaki top şeklinde parçalardır. Küçük çocukların ceket ve yeleklerinde, yün ile örülen atkı ve berelerde, yünden örülen birçok kıyafette süs olarak kullanılabilir. Bunun dışında başta paspas ve duvar süsü olmak üzere birçok dekor ürünü yapımında da ponpon kullanılmaktadır. Yapacağınız ponponun büyüklüğüne göre çatal, karton parçası, cd gibi nesneleri kullanabileceğiniz gibi ipi elinize dolayarak da ponpon yapmanız mümkün. Ponpon yapma tekniklerini daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık, isteyenler o konulara da göz atabilirler. Bizim asıl konumuz ponpon kullanarak neler yapılabileceği. Elinizde artık ipler varsa bunlardan ponpon yaparak siz de birbirinden güzel dekor ve süs eşyalarına sahip olabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan ponpon ile yapılan en güzel çalışmaları sizlerle paylaşmaya başlıyoruz.

Elinizde bulunan yeşil yünlerden ponpon yaparak bunları birbirine dikerek sabitleyin. Daha sonra bunu bir ağaç dalına geçirerek evinizde ağaç dekoru olarak kullanabilirsiniz.

Ponpondan Ağaç Yapımı
Ponpondan Ağaç Yapımı

Rengarenk yünlerden yaptığınız ponponları yuvarlak bir kartona yapıştırarak çok güzel bir kapı süsüne sahip olabilirsiniz. Ponpondan kolay kapı süsü yapımı başlığı altında konu hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ponpondan Kolay Kapı Süsü Yapımı
Ponpondan Kolay Kapı Süsü Yapımı

 

İnce ipler ile yapacağınız ponponları bilekten bağlamalı ayakkabınıza takarak, sade görünümünden sıkıldığınız ayakkabıları süsleyebilirsiniz.

Ponpondan Ayakkabı Aksesuarı Yapımı
Ponpondan Ayakkabı Aksesuarı Yapımı

Küçük çocuğunuz varsa ona ponpondan kardan adam yaparak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Çalışmanın detayları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz ponpondan kardan adam yapımı konusuna göz atabilirsiniz.

Ponpondan Kardan Adam Yapımı
Ponpondan Kardan Adam Yapımı

Yaptığınız rengarenk ponponları delikli bir plastik ya da yün parçaya bağlayarak sabitledikten sonra bunu ayakkabı paspası olarak kullanabilirsiniz. Böylece insanlar evinizin kapısından girerken sizin ne kadar marifetli bir bayan olduğunuzu anlayabilirler.

Ponpondan Ayakkabı Paspası Yapımı
Ponpondan Ayakkabı Paspası Yapımı

Biraz yorucu bir çalışma olsa da ponpondan puf yapmayı deneyebilirsiniz. Şık bir dekoratif puf yapmak için açık renk iplerden biraz büyükçe ponponlar yapmanız yerinde bir tercih olacaktır. Dilerseniz yuvarlak yerine kare ya da dikdörtgen şeklinde bir puf da yapmanız mümkün.

Ponpondan Dekoratif Puf Yapımı
Ponpondan Dekoratif Puf Yapımı

İşte çocuklar için yapabileceğiniz güzel bir proje daha. 2 tane büyük ponpon yaptıktan sonra bunları birleştirerek sevimli bir tavşan yapabilirsiniz. Ponpondan tavşan yapımı konusunu daha önceden paylaşmıştık. Dilerseniz o konuya göz atarak uygulamanın detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ponpondan Tavşan Yapımı
Ponpondan Tavşan Yapımı

Kartondan istediğiniz boyutta bir harf yapıp bunun üzerini rengarenk ponponlarla donatarak harika bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz.

Ponpondan Harf Yapımı
Ponpondan Harf Yapımı

Çocuk odası için sevimli bir kuzu paspas yapmaya ne dersiniz? İlk önce şiş ile bir kuzu örün ve daha sonra bunun üzerine ponpon geçirerek paspas yapımını tamamlayın. Aşağıdaki resimde orjinal rengi ile bir kuzu yapılmış siz dilerseniz kuzuyu farkı bir renkte yapabilirsiniz.

Ponpondan Kuzu Paspas Yapımı
Ponpondan Kuzu Paspas Yapımı

Kalp şeklindeki yastıklar kimin hoşuna gitmez ki? İsterseniz siz de kumaş ya da yünden bir kapli yastık yapıp bunun üzerini aşağıdaki gibi ponponlarla kaplayabilirsiniz.

Ponpondan Harf Kalp Yastık Yapımı
Ponpondan Harf Kalp Yastık Yapımı

Rengarenk ponponlar ile evinizin dekorunu güzelleştirmek isterseniz ponpondan paspas yapmayı deneyebilirsiniz.

Ponpon Paspas
Ponpon Paspas

Hem elinizdeki artık ipleri değerlendirmek hem de evde sıkılmadan vakit geçirmek için ponpondan güzel bir kapı süsü yapabilirsiniz.

Ponpondan Kapı Süsü Yapımı
Ponpondan Kapı Süsü Yapımı

Ponpondan dekoratif perde yapımı koridor, mutfak ve balkon kapısı gibi geçiş bölgelerinin dekorunu daha şık bir hale getirmek için ideal bir çalışmadır. Siz de böyle keyifli bir uygulama yapmak isterseniz konu ile ilgili detaylı bilgileri aynı başlık altında paylaştığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Ponpondan Dekoratif Perde Yapımı
Ponpondan Dekoratif Perde Yapımı

Sade görünümünden şikayetçi olduğunuz yastıkların kenarına ponponlar ile rengarenk kenar süsleri yapabilirsiniz. Bu şekilde kimsede olmayan çok şık bir yastığa sahip olma şansını değerlendirebilirsiniz.

Ponpondan Yastık Kenarı Yapımı
Ponpondan Yastık Kenarı Yapımı

Bu yazımızda ponpondan yapılan dekoratif ürünler hakkında sizlere ilham olabilecek örnek çalışmalardan bazılarını paylaştık. Siz de biraz çaba göstererek ve hayal gücünüzü kullanarak bu örneklerdeki gibi çok güzel dekor ürünleri yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial