Ponpondan Kiraz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ponpondan kiraz yapımı isteyen herkesin evde kolay bir şekilde uygulayabileceği bir el işi çalışmasıdır. Son dönemlerde ponponlarla yapılan dekoratif süslere sıkça rastlıyoruz. Sitemizde bu tarz çalışmalardan birçok örnek bulabilirsiniz. Örgü örmeyi seven bayanların genelde kıyıda köşede artık ipleri bulunur. Bu ipleri değerlendirmenin yollarından birisi de bunlardan ponpon yapmaktır. Yapılacak olan ponponun rengine ve boyutuna göre bunu farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Örneğin elinizde pembe ya da kırmızı ip varsa bundan kiraz yapabilirsiniz. Bu sayede hem elinizdeki artık ipi değerlendirebilir, hem de çok güzel bir dekoratif süse sahip olabilirsiniz. Ponpondan kiraz yapmak isterseniz konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kırmızı ya da pembe renkte yün ip
  • Kahverengi yün ip
  • Tığ
  • Yeşil keçe
  • Makas
  • Ponpon yapmak için çatal ya da küçük bir karton parçası

Elinizde pembe ve kırmızı dışında başka renkte ipler varsa kirazı bunlarla da yapabilirsiniz.

Ponpondan Nasıl Kiraz Yapılır?

Ponpondan kiraz yapmak oldukça kolaydır. Yapacağınız ponpon kiraz olacağı için bunun çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Malzemeler hazır ise ponpondan kiraz yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak kiraz yapımında kullanmak için 2 tane ponpon hazırlamanız gerekiyor. Bunun için kırmızı ipi bir çatal ya da kartona dolayın. Dolgun bir kiraz yapmak isterseniz ipi fazla sarmanız gerekiyor. İpi sardıktan sonra bunu çataldan çıkarmadan tam ortasından ip ile sıkı bir şekilde bağlayın. Daha sonra ipi çataldan çıkarın ve kenarlarını makas ile kesin. Son olarak ipi açtırarak yuvarlak bir şekil verin.
  • Bu şekilde 2 tane ponpon yaptıktan sonra kahverengi ip ve tığ ile istediğiniz uzunlukta zincir çekin. Bu zincirin başlangıç ve bitiş yerine ponponla yaptığınız kirazları takın.
  • Son olarak keçeden küçük yapraklar yapın ve bunları da kahverengi iple yaptığınız zincirin üst tarafına dikerek sabitleyin.
  • Tüm bu aşamalardan sonra ponpondan kiraz yapımı tamamdır. Bu güzel dekoratif süsü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde küçük çocuklara öreceğiniz kıyafetleri minik ponpondan kirazlarla süsleyebilirsiniz. İsterseniz ponpondan rengarenk kirazlar yaparak bunları çocuğunuzun odasını süslemek için de kullanabilirsiniz. Yapacağınız kirazlı süsün arkasına mıknatıs yapıştırarak bunu buzdolabınızı süslemek için de kullanmanız mümkün. Evde ponpondan kirazlı dekoratif süs yapmak isterseniz aşağıdaki görselden ilham alabilirsiniz.

Ponpondan Kiraz Yapımı
Ponpondan Kiraz Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial