Ponpondan Karpuz Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Ponpondan karpuz yapımı daha önceden bu tür bir çalışma yapmayanlara zor gibi görünebilir. Aslında işin püf noktasını bildikten sonra uygulamanın yapımı oldukça kolaydır. Sizin tek yapmanız gereken uygun renkte ipler ve karton temin etmek. Sonrasında bu ipleri kartona belirli bir sıra ile sararak sevimli bir ponpon karpuz yapabilirsiniz. Örgü örmeyi seven bayanların elinin altında her zaman artık ipler bulunur bu ipleri değerlendirmek için de bahsedeceğimiz çalışma oldukça ideal. Ponpondan karpuz yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ponpondan Karpuz Yapımı

Örgü meyve ve sebze şeklindeki dekoratif süsler sıkça kullanılmaktadır. Tığ ya da şiş ile yapılan çok güzel örgü süs modelleri bulunmaktadır. Örgü örmeyi bilmiyorsanız ponponlardan meyve ve sebze yapabilirsiniz. Yaptığınız bu dekoratif süsleri bir kaseye koyarak salon ya da mutfağınızda dekor amaçlı kullanabilirsiniz. İsterseniz yapacağınız ponpon meyve ve sebzeleri bir ipe geçirerek duvara da asabilirsiniz. Çocuk odasını süslemek için de bu tür dekoratif süsler oldukça idealdir. Evde ponpondan karpuz yapmak isterseniz öncelikle aşağıdaki malzemeleri temin etmekle işe başlamalısınız.

Gerekli Malzemeler

  • Pembe, siyah, beyaz, açık ve koyu yeşil yün ip
  • Karton
  • Makas

Ponpondan Karpuz Nasıl Yapılır?

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada karpuzun içi pembe ip ile yapılmış. Siz isterseniz kırmızı ip ile de yapabilirsiniz. Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede ponpondan karpuz yapabilirsiniz.

  • İlk olarak kartona bir sıra pembe ip dolayın. Eğer ip ince ise iki sıra da dolayabilirsiniz.
  • Daha sonra pembe ipin üzerine siyah ipi arada boşluklar bırakarak dolayın. Bu şekilde karpuzun çekirdekleri yapılmaktadır.
  • Sonraki aşamada açık yeşil, koyu yeşil ve beyaz ipi de birer sıra olarak dolayın.
  • Son olarak birkaç sıra daha pembe ip doladıktan sonra normal ponpon yapımında olduğu gibi makası kartona sardığınız iplerin kenarından geçirerek kesin.
  • Arada kalan çıkıntı ipleri de makas ile kestikten sonra ponpondan karpuz yapımı tamamlanmış oluyor. Eğer ponpon yapmayı bilmiyorsanız daha önceden paylaştığımız, karton ile ponpon yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde ponponlardan çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak karpuz dışında başka meyve ve sebzeler de yapılabilir. Bu konuda ilham verici bir çalışmaya ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız ponpondan kivi yapımı yazımızı inceleyebilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda ponpondan karpuz yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Ponpondan Karpuz Yapımı-1
Ponpondan Karpuz Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial