Ponpondan Anahtarlık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde kendiniz ve sevdikleriniz için anahtarlık yapabileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Ponpon anahtarlık seviyorsanız bu uygulama tam size göre. Çalışmayı yapmak için ponpon yapımını bilmenize gerek yok çünkü okul öncesi etkinliklerde kullanılan hazır ponponlar kullanıyoruz. Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerden bu ponponları temin edebilirsiniz. Size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak evde istediğiniz renkte sevimli bir anahtarlık yapabilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse ponpondan anahtarlık yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ponpondan Anahtarlık Yapımı

Ponpon ile yapılan aksesuarlar sevimli ve şık görünümü ile dikkat çekmektedir. Evde anahtarlık yapımı için de ponpon sıklıkla kullanılmaktadır. Ponpon anahtarlık yapmak istiyor fakat ponpon yapmayı bilmiyorsanız bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Hazır ponponları ipe geçirerek yapacağınız anahtarlığın daha şık olmasını isterseniz boncuk da kullanabilirsiniz. Paylaştığımız örnek çalışmada 3 tane ponpon kullanılmıştır. Zevkinize göre daha az ya da fazla ponpon kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ponponların hepsi aynı renkte ve büyüklükte olabileceği gibi farklı renk ve boyutlarda da olabilir. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • 3 tane ponpon
 • 3  tane boncuk
 • Misina ipi
 • Yorgan iğnesi
 • Anahtarlık halkası

Anahtarlık yapımında kullanacağınız boncukların delikleri biraz geniş olmalıdır. Elinizde misina ipi yoksa başka ip de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan dayanıklı yapıda ve yorgan iğnesinden geçebilecek bir ip kullanmaktır.

Ponpondan Anahtarlık Nasıl Yapılır?

Listedeki malzemeler hazır ise ponpondan anahtarlık yapmaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak misina ipinden 18 cm bir parça kesin ve bu ipe anahtarlık halkasını geçirin.
 • İpin iki ucunu birleşik tutarak boncukları sıralayın.
 • Daha sonra yorgan iğnesini ipe geçirin.
Ponpondan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Ponpondan Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
 • Ponponları iğne yardımı ile misina ipine geçirin.
 • İğneyi ipten çıkarın ve ipe sıkı bir şekilde düğüm atın.
 • Düğümün sonradan açılmaması için ucunu çakmak ile yakıp hafifçe bastırın.

Tüm bu aşamalardan sonra ponpon anahtarlık yapımı tamamlanmış oluyor. Anahtarlarınızı halkaya geçirerek anahtarlığı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz aynı yöntem ile fermuar süsü de yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda uygulamanın videolu anlatımı paylaşıyoruz. Evde yapabileceğiniz farklı anahtarlık modelleri hakkında fikir sahibi olmak isterseniz, atık malzemelerle anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial