Poğaça Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Poğaça Dondurucuda Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Poğaça dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Poğaça, sabah kahvaltılarımızın ve çay saatlerimizin sevilen hamur işlerinden birisidir. Sadesinin yanı sıra peynirli, zeytinli, patatesli ve daha birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tüm hamur işlerinde olduğu gibi poğaçayı da yaptığınız gün tüketmeniz gerekmektedir. Bazen tüketebileceğimizden fazla poğaça yapıp bunu daha sonra kullanmak isteyebiliriz. Bu tür durumlarda poğaçayı dışarıda bekletmek yerine dondurucuya koyarak uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda poğaça saklamak için işinize yarayacak pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Poğaça Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuda poğaça saklamak isterseniz sade ve mayasız poğaça tercih etmelisiniz. İçi peynirli ya da patatesli olan poğaçalar derin dondurucuya koyulduğunda bunların tadında değişiklik olabilir. Mayalı poğaçada dondurucuda uzun süre taze kalamayacağından dondurucuda muhafaza etmek için sade ve mayasız poğaça çeşitlerini tercih etmelisiniz. Dondurucuya koyacağınız poğaçaların taze olması gerekmektedir. Evde birkaç gün bekleyen poğaçaları dondurucuya kaldırarak bayatlamalarını önlemek mümkün değildir. Bu nedenle poğaçayı pişirdikten sonra ihtiyacınızdan fazlasını bir kenarda ılıması için bekletmeli ve sonrasında uygun şekilde paketleyerek dondurucuya koymalısınız.

Derin dondurucuya kaldıracağınız poğaçaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırdıktan sonra bunları uygun şekilde paketlemeniz gerekmektedir. Bunun için en uygun yöntem buzdolabı poşeti kullanmaktır. Poğaçaları buzdolabı poşetine koyduktan sonra bunun içinin havasını alarak, ağzını sıkı bir şekilde kapatarak dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Poğaça Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Derin dondurucuya poğaça koyacak olanlar, poğaça dondurucuda kaç ay saklanır diye merak edebilirler. Poğaça içi boş ve mayasız olarak yapılmışsa ve yukarıda yazdığımız gibi paketlenmişse 6 ay taze bir şekilde muhafaza edilebilir. Poğaçayı koyduğunuz poşetin üzerine tarihi yazarsanız saklama süresini daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Hamur işinin bulunduğu buzdolabı poşetini dondurucuya koyduktan sonra bunun üzerine ağır poşet koymamaya dikkat etmelisiniz.

Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler sayesinde artık yaptığınız poğaçaları dondurucuda uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede acil durumlarda derin dondurucudan çıkarıp kullanmak için her zaman elinizde taze hamur işi bulunabilir. Dondurucudan çıkardığınız poğaçaları buzdolabında çözdürdükten sonra bunları 150 derece fırında ısıtarak kullanabilirsiniz. Evde lezzetli bir mayasız poğaça pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız mayasız poğaça nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial